اگر میزان سلیکون در نمونه زیاد باشد نشان دهنده تأخیر درتعویض فیلتر هواست زیرا سیلیکون موجود در گرد و غبار، توانسته از فیلتر هوا فرار کرده وارد موتور شود. و یا زیاد بودن مقدار آلومینیم در جعبه دنده های اتوماتیک می تواند ناشی از وجود سایش در مبدل گشتاور باشد چون به دلیل نیاز به انتفال حرارت سریع، از آلومینیم زیادی در ساختن استفاده شده است.در دنیای امروزی درخصوص بسیاری ازمشکلات که برای ما مبدل به یک امر سخت ودشوار شده است، می توان راه حل های ساده ای پیدا کرد و از صرف هزینه های اضافی و دوباره کاری ها جلوگیری کرد.

همانطور که می دانید یکی از بهترین روش های تشخیص بیماری برای یک پزشک، استفاده از آزمایشات پزشکی به ویژه آزمایش خون است. بیمار هم می تواند با صرف هزینه ای نسبتا کم، به یک جواب دقیق و با اطمینان بالا برسد.در اتومبیل هم از پمپ روغن به عنوان قلب تپنده موتور یاد می شود و نقش خون را هم روغن موتور ایفا می کند. حالا چه می شود اگر از یک روش آنالیز، مشابه آزمایش خون برای تحلیل مایع سیاه رنگ و حیاتی موتورهای احتراق داخلی استفاده کرد؟در زمان مراجعه یک خودرو معیوب به تعمیرگاه، فرد تعمیر کار ابتدا سعی می کند با تکیه بر تجربیات وعلم خود، عیوب احتمالی را حدس بزند، اما مجربترین افراد هم در برخورد با یک سری اشکالات نمی تواند به خوبی سرمنشاء بروز عیب را پیدا کنند.این را هم می دانیم که درعیب یابی اولیه، بیشتراوقات فرد فنی حتی اگر از مشکل اصلی سردرنیاورد، ناتوانی خود را بروز نخواهد داد واین زمانی مشخص می شود که پس از صرف هزینه های مالی، عیب اصلی همچنان سرجای خود باقی می ماند.آزمایش آنالیز روغن موتورها سال هاست که درصنایع هواپیماسازی و زیردریایی کاربرد دارد. خوشبختانه با ارزان تر شدن وسایل و پیشرفت تکنولوژی، این امکان برای خودروهای سواری که طیف گسترده تری از مصرف کنندگان را به همراه دارد، فراهم شده است.کارکرد اصلی روغن موتور، جذب و دورکردن حرارت، بوجود آوردن یک اتصال آب بندی بین رینگ های پیستون وجداره سیلندر، از بین بردن سروصدای قطعات متحرک وکمک به پاک کردن گرد وغبار، اسیدهای فاسد کننده وسایرمواد آلوده کننده از قطعات متحرک موتوراست. درنتیجه پس از مدتی کارکرد، فقط نمونه ای از روغن می تواند دارنده اطلاعات با ارزشی از فعالیت های درونی موتور برای راننده و یا مکانیک باشد.


بهترین راهنما برای خرید اتومبیل دست دوم

یکی ازمشتریان دایم این آزمایشگاه ها، خریداران خوردو هستند. یک آزمایش ساده از روغن موتور یا روغن جعبه دنده می تواند مانند تست دی ان ای از افراد، ما را از شرایط نگهداری که اجزا درآن کار می کرده اند آگاه سازد و اگر مشکل مکانیکی خاصی در موتور از دید ما به دور مانده باشد را نمایان سازد. مثلا اگر میزان سلیکون در نمونه زیاد باشد نشان دهنده تأخیر درتعویض فیلتر هواست زیرا سیلیکون موجود در گرد و غبار، توانسته از فیلتر هوا فرار کرده وارد موتور شود. و یا زیاد بودن مقدار آلومینیم در جعبه دنده های اتوماتیک می تواند ناشی از وجود سایش در مبدل گشتاور باشد چون به دلیل نیاز به انتفال حرارت سریع، از آلومینیم زیادی در ساختن استفاده شده است.به همین سادگی با تحلیل جواب آزمایش می توان منشاء ایراد را به طوردقیق مشخص کرد . مقدار بدست آمده ازهر یک از مواد موجود در روغن موتور می تواند تفسیری کاربردی داشته باشد و ما را به سوی عامل اولیه هدایت کند.برای مثال اگر مقدار سدیم و پتاسیم در روغن موتور زیاد باشد نشان دهنده وجود مایع ضدیخ در روغن است. از طرفی دیگر مقدارآهن، مس، سرب هم اگربیش ازاندازه در روغن موتور یافت شود نشان دهنده سایش در یاتاقان هاست.به کمک این روش و استفاده از آزمایش ساده روغن موتور می توان در هزینه عیب یابی هزاران خودرو به طور قابل توجهی صرفه جویی کرد واز هزینه مالی و فکری دارندگان خودروهاست.