پیکانتو در تست تصادف موسسه EURONCAP (سال 2004) حائز 3 ستاره از پنج ستاره ایمنی در دسته سرنشین بزرگ سال (Adult) و چهار ستاره در دسته کودک (Child) و یک ستاره در دسته عابر پیاده (Pedestrian) گردید. از رقبای اصلی پیکانتو میتوان به سیتروئن C3 و فولکس واگن پولو اشاره کرد. پیشرانه های بنزینی قابل سفارش در کیا پیکانتو شامل موتور یک لیتری و 1.1 لیتری است که قادر به تولید توانی برابر 64 اسب بخار است. موتورهای نصب شده بر روی این خودرو همگی کم حجم بودند و اغلب آنها را موتورهای 1.1 تا 1.3 لیتری سه سیلندر و چهار سیلندر تشکیل میداد.
چهره پیکانتو در نسل اول به هیچوجه دلچسب نبود و به همین دلیل نتوانست آن طور که باید در بازارهای جهانی موفق باشد اما کیا در نسل جدید خودروهایش انقلابی به پا کرده و توانسته با خودروهای زیبا و طراحی منحصربه فردش تهدیدی جدی برای رقبا باشد که شامل نسل دوم پیکانتو هم میشود. خودرویی که از نظر طراحی با تحولی عظیم نسبت به نسل قبلیاش رو به رو شده است. سال 2011 نسل دوم پیکانتو راهی بازار شد که البته به بازار ایران هم رسید. خودرویی که با موتورهای یک و 1.25 لیتری روانه بازار می شوند. موتور یک لیتری آن 69 اسب بخار قدرت دارد و موتور 1.25 لیتری آن نیز 83 اسب بخار قدرت تولید می کند. بر روی این خودرو دو نوع گیربکس پنج سرعته دستی و چهار سرعته اتوماتیک قابل نصب است. نمونه هاچبک این خودرو توانسته از موسسه ایمنی اروپا چهار ستاره را دریافت کند که برای خودرویی در این کلاس ایمنی بالایی به حساب می آید. به هر حال نسل دوم پیکانتو برای رقابت با دیگر خودروهای کوچک دنیا به بازار فرستاده شده است اینکه این خودرو چقدر میتواند در دنیا موفق باشد را میتوان به زودی مشاهده کرد. اما بازار ایران با دیگر نقاط دنیا تفاوت های بسیاری دارد چرا که ممکن است یک خودرو در بازارهای جهانی به موفقیت های بسیاری رسیده باشد اما در بازار ایران با بی مهری مواجه شود و یا برعکس.

پیکانتو در ایران
از زمان حضور این خودرو در بازار ایران زیاد نمی گذرد اما میتوان پیکانتو را در اکثر نمایشگاه های خودرو مشاهده کرد البته قیمت بالای این خودرو هم همانند ظاهرش جلب توجه میکند به نحوی که هر کسی قیمتش را می بیند میگوید که واقعاً 45 میلیون تومان می ارزد به هر حال این خودرو با این قیمت راهی بازار ایران شده و موتور نصب شده بر روی این خودرو 1248 سی سی حجم دارد و قادر است 83 اسب بخار قدرت تولید کند. گشتاور آن در 4000 دور بر دقیقه 121 نیوتن متر خواهد بود و قادر است در مدت زمان 11.4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد و تا 171 کیلومتر بر ساعت نیز سرعت بگیرد. پیکانتو به واقع خودرویی کم مصرف و برای مصارف شهری است چرا که مصرف سوخت این خودرو در سیکل ترکیبی 5.7 لیتر در 100 کیلومتر است که نشان از اقتصادی بودن آن دارد.

طراحی
نسل دوم پیکانتو با چهرهای کاملاً متفاوت هیچ شباهتی به طراحی محافظه کارانه و کسل کننده نسل پیشین خود ندارد. با همان نگاه اول به این خودرو به سرعت در خواهید یافت که طراحی ظاهری پیکانتوي جدید مرهون انقلاب «پیتر شرایر» در دپارتمان طراحی کیا است. طراحی خارجی و داخلی نسل جدید کیا پیکانتو در میان رقبای کلاس A بیشک یکی از جذابترینهاست. دماغه پف کرده به همراه سپر حجیم، چراغ های مجهز به سامانه روشنایی در روز و شیب تند کاپوت پیشرانه، نمای جلوي پیکانتو را بسیار خشن و در عین حال دوست داشتنی ساختهاند. نمای عقب پیکانتو نیز از جذابیت بالایی برخوردار است، چراغ های بومرنگ مانند عقب که به شکل تقریباً عمودی طراحی شده اند به همراه زاویه شیب شیشه درب صندوق عقب، چهره ای مدرن به این نما از خودرو بخشیده است.با ورود به داخل کابین، دقت و وسواس طراحان کیا در طراحی نمای داخلی یک هاچ بک شهری ارزان قیمت کاملاً واضح است. هرچند نمی توان طراحی داخلی پیکانتو را اغواگر و چشم نواز نامید و شاید بهترین صفت برای توصیف نمای داخلی این خودرو خاص و متفاوت باشد.

امکانات
کیا پیکانتو از نظر امکانات ایمنی و رفاهی در سطح خوبی قرار دارد. امکانات این خودرو شامل دو عدد ایربگ، ترمز جلو و عقب دیسکی با EBD،ABS، ریموت کنترل و دزدگیر، ایموبلایزر، فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم دستی و سنسور سرعت، دکمه های کنترل سیستم قوی روی فرمان، تهویه مطبوع با کنترل اتوماتیک، سیستم صوتی رادیو CD و بلوتوث و پخش MP3.USB.AUX.ipod، پشت سری های صندلی فعال هنگام تصادف، تنظیم برقی آینه ها با گرم کن، شیشه بالابرهای جلو و عقب برقی، سانروف، روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ ها، مه شکن جلو و عقب، سنسور پارک، سنسور باران و برف پاک کن اتوماتیک، و رینگ های آلومینیومی اسپرت است.

معایب و محاسن
برای اینکه ایرادهای یک خودرو مشخص شود نیاز به این دارد که مدت زمانی را در خیابان ها تردد کند تا بیشتر نقاط ضعف و قوتش نمایان شود از اینرو نمی توان در مورد ایرادات فنی پیکانتو حرفی به میان آورد اما این نکته را نباید فراموش کرد که پیکانتو از موتوری ضعیف برخوردار است که البته برای راندن در شهر مناسب است. خودرویی که برای خانواده های پر جمعیت مناسب نیست و البته برای خودروی دوم خانواده هم کمی گران به نظر میرسد چرا که با قیمت این خودرو میتوان انتخاب های دیگری داشت البته خودروهای تولید داخل نیز به مراتب قیمت کمتری از این کوچک کرهای دارند. فضای کابین پیکانتو به گونه ای است که حتی برای افراد بزرگ سایز در شهر هم تردد سخت خواهد بود هر چند که از صندلی های راحت سود می برد. شتاب این خودروی کوچک به رغم داشتن موتوری ضعیف مناسب است که البته این شتاب مناسب را مدیون وزن کمی که دارد است چرا که پیکانتو تنها 855 کیلوگرم وزن دارد.

بازار و رقبا
پیکانتو کار دشواری در پیش دارد چرا که رقبای این خودرو همگی از موتورهای پر قدرت و البته امکانات زیاد بهره می برند هر چند که در این کلاس نیز پرقدرت ترین و پرآپشن ترین خودرو محصول هیوندای یعنی i20 است اما از کیفیت بالای دو رقیب ژاپنی که یکی مزدا2 و دیگری تویوتا یاریس است نیز نمی توان به راحتی چشم پوشی کرد. شاید اگر پیکانتو با قیمتی منطقی تر راهی بازار ایران میشد می توانست دیر آمدنش را با فروش بالا جبران کند و سهمی بزرگ از بازار داشته باشد اما این خودروی کوچک نیز با قیمتی در حدود 45 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شود که برای خودرویی در این کلاس گران به نظر می رسد. به هر حال باید دید که پیکانتو میتواند تن رقبایش را بلرزاند یا خیر؟ در آینده می توان جواب این سؤال را دریافت کرد.