کارخانه خودروسازی ایتالیایی آلفارومئو در سال 2010، جولیتا را به عنوان جایگزین مدل 147 ارائه کرد و به این ترتیب دوباره نام خود را در بسیاری از زمینه های دنیای خودرو مطرح ساخت.جولیتا خودرویی است که برای ساخته شدن و آمدن آن به بازار برنامه ریزی زیادی صورت گرفته و در پشتزمینه آن هزاران یورو صرف ساخت، آزمایش، مهندسی و طراحی از جانب گروه خودروسازی فیات و آلفارومئو شده است و خوشبختانه چنین خودروی محبوب و معروفی همزمان با عرضه جهانی در سال 2012 پا به خیابان های کشور عزیزمان ایران گذاشته است و شرکت آلفاموتور وارد کننده رسمی محصولات آلفارومئو در ایران است که تاکنون دو مدل جولیتا و میتو را وارد کرده است که از این دو، مدل جولیتا توانسته است راهی خیابان ها شود، از این رو برآن شدیم تا یکی از جولیتاهای کشور را بر روی آسفالت های داغ اهواز آزمایش کنیم، تا به جنبه های بیشتری از این خودروی مرموز پی ببریم. در ادامه این نوشتار به بررسی نکات فنی، ظاهری و امنیتی این خودرو می پردازیم.

طراحی جولیتا:
جولیتا به طور کلی از هر حیث متمایز است، از جلوپنجره خاص آن که یادآور دماغه هواپیما و تاریخچه آلفارومئو در امر ساخت پیشرانه های هواپیما است گرفته تا نشان دهنده های پشت فرمان که عقربه ها در حالت صفر مشابه خودروهای فراری روبه پایین و در حالت عمود قرار دارند. در بخش بدنه آن نکاتی چند نهفته است که باعث میشود تا مدتها چشم بیننده به آن عادت نکند و همیشه تازگی طرح حفظ شود، یکی از آن نکات وجود کاسه چراغ تقریبا بیضوی است که در ترکیب با فرم کلی بدنه، همگی براساس خطوط منحنی و نه تیز و کشیده بنا شده اند، البته این شکل چراغ ها و ورودی های هوا در پایین سپر به گونه ای است که نشان میدهد جولیتا از جد خود در سالهای 1950 تا 1965 الهام گرفته است تا اصالت طراحی یک خودروساز آن هم از نوع ایتالیایی حفظ شود و این برای کارخانه های مهد طراحی اولویتی مهم دارد.اگر از جلو به بررسی بدنه بپردازیم در ابتدا جلوپنجره مثلثی و عمودی آن جلب توجه میکند که امتداد دو ضلع متساوی این مثلث منجر به نقش بستن خطوطی جذاب برروی درب کاپوت شده است تا حس پویایی و اسپرت را در این خودروی کلاس C زنده نگه دارد و ورودی های بزرگ هوا در پایین سپر خبر از پیشرانه و سیستم هایی جهت رانندگی لذت بخش را میدهند. اما در نمای جانبی نکات بسیاری وجود دارند تا جولیتا را زیبا جلوه دهند، در اولین نگاه متوجه محل قرارگیری محورهای جلو و عقب خواهید شد و آن به گونه ای است که محور عقب تا حد قابل ملاحظه ای به سوی عقب بدنه پیش رفته است و به دنبال آن محور جلو نیز خود را به ستون A نزدیکتر می بیند تا حاصل کار خودرویی با حالت تهاجم روبه جلو در پیش چشمان شما ظاهر شود.
در گلگیر جلو چراغ راهنمای جانبی با شکلی جدید قرار دارد و از قسمت ابتدایی گلگیر خط شانه خودرو شکل می گیرد و این خط با گذر از درب جلو و رسیدن به درب عقب با اندکی انحنا، حالت متورمی در بخش عقب خودرو ایجاد میکند و با دنبال کردن خط شانه تا درب عقب ناخودآگاه به دنبال دستگیره این درب خواهید گشت، چراکه دستگیره به جای قرارگیری در راستای این خط، به شکل ماهرانه ای در ستون C جاسازی شده است و به جولیتا نمای یک خودروی سه درب را میدهد تا بازهم تاکیدی بر جنبه های اسپرت این محصول باشد. در این بخش از بدنه پنجره های جانبی که تحت تاثیر شیب زیبای سقف فرمی جالب توجه به خود گرفته اند، توسط یک نوار کرومی احاطه شده اند و آینه های جانبی بزرگ و آیرودینامیک مکمل این بخش هستند. در پایین نمای جانبی رینگ های 17 اینچی و کالیپرهای قرمز رنگ ترمز معروف برومبو خودنمایی می کنند و بهدلیل اینکه نمونه مورد آزمایش گونه Top بود رینگ ها اندکی جذابتر بودند و رکاب خودرو نیز تاحدودی برجسته تر به نظر می رسید. لاستیک های مورد استفاده در این خودرو مشخصاتی به این صورت داشتند: 17R 45/225 و ابعاد بدنه در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب برابر با 4351، 1798 و 1465 میلیمتر است.در نمای عقب خودرو همه چیز به بهترین نحو ممکن درجای خود قرار گرفته است، در بالای این قسمت اسپویلر به همراه چراغ ترمز سوم و روزنه آبپاش قرار دارد، شیشه عقب دارای شیب مناسبی است و سطح افقی درب پنجم در پایین شیشه حالت خاصی شبیه به خودروهای لیفت بک دارد و با گذر از نیمه بالایی عقب خودرو به چراغ های زیبای آن می رسیم که همانند دو انگشت اشاره چشم را به سوی نشان آلفارومئو هدایت می کنند، ناگفته نماند این شکل طراحی چراغها و داشتن نمایی افقی به عریض تر نشان دادن خودرو کمک شایانی میکند که برای خودرویی در این رده که از ابعاد متوسطی برخوردار است، مناسب است. در زیر درب بزرگ عقب محل مخصوص نصب پلاک قرار دارد که سنسورهای عقب دو عدد در بالا و دو عدد در طرفین این بخش به همراه شب نماهای قرمز آن را احاطه کرده اند و در پایین ترین قسمت سپر بخشی سیاه رنگ مشابه یک دفیوزر جانمایی شده است که در سمت چپ خود خروجی اگزوز را دربرگرفته است.

کابین:
با ورود به کابین کیفیت ساخت بسیار بالا به سرعت توجه شما را جلب خواهد کرد و با نشستن بر روی صندلی های فوق العاده آن این حس دوچندان خواهد شد، صندلی هایی از جنس چرم و هماهنگ با چرم به کار رفته در رودری ها، به خوبی شما را دربر می گیرند تا در زمان رانندگی هیجانی احساس امنیت کنید، این صندلی های خوش دوخت مجهز به گرمکن و تنظیم هشت جهته هستند.، داشبورد تشکیل شده از تلفیق سطوح نرم و سخت است که در آن قطعات براق شبه فلزی نیز به چشم می خورد، دریچه های هوای میانی داشبورد به شکل زیبایی یکپارچه طراحی شده اند هرچند که در عمل جدا هستند، در بالای مجموعه داشبورد یک صفحه نمایش تمام رنگی چندمنظوره که به صورت الکتریکی باز و بسته میشود به خوبی درحال ایفای نقش است و کمی بالاتر از آن درست در بالای آینه وسط یک نمایشگر دیگر مشغول نشان دادن وضعیت کمربند ایمنی سرنشینان جلو و عقب است. سقف پانوراما جولیتا دو قسمتی است که به واسطه آن میتوان نور بیشتری را به کابین هدایت کرد. مجموعه نشان دهنده ها که به خوبی در داشبورد جذب شده اند و برخلاف دیگر خودروها حالت متورم و برجسته ندارند دارای دو دایره بزرگ در دو سمت برای نمایش سرعت در سمت چپ و دور پیشرانه در سمت راست هستند که در بین آنها نشان دهنده های حرارت آب و میزان بنزین دیده میشوند و درپایین این دو قسمت یک نمایشگر دیگر وجود دارد که وظیفه انتقال اطلاعاتی نظیر وضعیت دنده، دمای هوا، ساعت، تاریخ، وضعیت سیستم های ایمنی و... را به راننده عهده دار است.غربیلک فرمان سه شاخه و از جنس چرم است و بر روی خود دکمه های کنترل سیستم صوتی و نمایشگر چند منظوره را دارد و با در دست گرفتن فرمان پدال های تعویض دنده را در پشت آن احساس خواهید کرد، سیستم صوتی این خودرو قابلیت پخش CD و خواندن کارت حافظه SD و درگاه USB را داراست و تکمیل کننده آن بلندگوهای Bose هستند، همچنین هندزفری بلوتوث و سیستم راهیابی ماهواره ای در این خودرو وجود دارد. سیستم تهویه مطبوع دارای تنظیم جداگانه برای سرنشینان جلو است و یک دریچه هوا دایره ای زیبا برای سرنشینان عقب دارد و عملکرد آن بسیار خوب ارزیابی میشود و در برابر گرمای هوای روز آزمون با هیچگونه مشکل خنک کنندگی فضای کابین مواجه نبود. در رابطه با فضای سرنشینان باید گفت، این فضا در جلو عالی است و در عقب اندکی فضای پای افراد کم است اما در بخش فضای بالای سر و شانه ها کمبودی احساس نمی شود، حجم محفظه بارگیری 350 لیتر است که با خوابانیدن صندلی های تاشونده عقب (با نسبت 60 به 40) به 1045 لیتر هم می رسد، درون کابین نیز فضاهای متعددی برای قرار دادن اشیا درنظر گرفته شده است و جمعا چهار عدد جا لیوانی برای عقب و جلوی خودرو تعبیه شده است و تمامی دربها دارای جیب هستند. هم چنین درون صندوق عقب یک خروجی برق با نهایت توان 180 وات دیده میشود.

پیشرانه و سیستم انتقال قدرت:
جولیتا از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی DOHC 16 سوپاپه تویین توربو مالتی ایر با حجم دقیق 1368 سی سی بهره می برد که توانایی تولید 170 اسب بخار در دور 5500 و گشتاور 250 نیوتن بر متر در 2250 دور در دقیقه را دارد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت آن 7.7 ثانیه اعلام شده است که ما در تست های خود با پنج مرتبه آزمون شتاب توانستیم عدد 9.45 ثانیه را به ثبت برسانیم، هرچند که نباید نوع بنزین مصرفی و کیفیت آن را فراموش کرد. نکته قابل ذکر این است که در چنین آزمایشی برای دستیابی به حداکثر شتابگیری اگر بخواهید سیستم کنترل پایداری این خودرو را خاموش کنید دچار سردرگمی خواهید شد چراکه هیچگونه کلیدی برای این کار تعبیه نشده است و تنها با استفاده از اهرم دنده و چندین بار قرار دادن آن در حالت دنده یک (قبل از شروع به حرکت) مشابه فعال سازی سیستم لانچ کنترل در خودروهای اسپرتی نظیر فراری قابل انجام است، اما از نظر مصرف سوخت، پیشرانه جولیتا بسیار پیشرفته است و با اینکه میانگین مصرف سوخت آن 5.9 اعلام شده است، بنا به اظهار مالک خودرو، ایشان در شرایط تقریبا استاندارد توانسته به عدد 4 لیتر در 100 کیلومتر برای رانندگی در اتوبان برسد. جعبه دنده این خودرو از نوع شش سرعته خودکار شیفت ترونیک دوکلاچه است که دارای ضرایب دنده فوق العاده ای است و تعویض ها به بهترین نحو ممکن صورت میگیرند، و پدال های تعویض دنده در پشت فرمان عملکرد رضایت بخشی دارند. نیروی حاصل از پیشرانه به چرخ های جلو انتقال داده می شوند، همچنین در داخل کابین در نزدیکی اهرم تعویض دنده یک شاسی متحرک فلزی وجود دارد که میتوان از آن برای تغییر نوع رانندگی در سه حالت مختلف دینامیک، طبیعی و آب و هوای بد استفاده نمود و این تنظیمات رفتار پیشرانه، ترمزها، سیستم تعلیق، فرمان و جعبه دنده را کنترل میکند. برای مثال ما خودرو را در حالت دینامیک قرار داده و شاهد اعمال برخی تغییرات نظیر سفت شدن فرمان و سیستم تعلیق، نزدیکتر شدن لنتها به دیسکهای ترمز (جهت کاهش زمان توقف)، افزایش صدای پیشرانه و حساسیت بیشتر آن به دستورات راننده و مصرف بیشتر سوخت بودیم، در این حالت دور پیشرانه تمایل بیشتری برای نزدیک شدن به محدوده قرمز دارد و گشتاور آن در همه دورها بیشتر میشود. سیستم تعلیق جولیتا در جلو از نوع مک فرسون ساخته شده از آلیاژهای سبک است که علاوه بر راحتی مناسب در ترکیب با سیستم تعلیق چنداتصالی در عقب، پایداری مناسبی را در مانورها و پیچ ها به خودرو هدیه میدهد.

رانندگی:
اهرم دنده را که از چرم و آلومینیوم ساخته شده است در حالت Drive قرار میدهیم و خودرو شروع به حرکت میکند و به سرعت ما را به فشردن بیشتر پدال تشویق میکند تا به این نتیجه برسیم که رانندگی با جولیتا پرهیجان و پویا است و نکته ای که جلب توجه می کند نرمی بیش ازحد فرمان است هرچند که با قرار دادن خودرو در حالت رانندگی دینامیک، عملکرد فرمان تغییر کرده و تاحدی سفت خواهد شد و از حساسیت آن کاسته خواهد شد. سیستم استارت/استاپ نیز به عنوان یک گزینه اقتصادی در جولیتا وجود دارد، با افزایش سرعت خودرو اینک تصمیم به فشردن پدال ترمز می گیریم اما با کوچکترین دستور راننده سیستم ترمز خودرو به شکلی خودنمایی میکند که حس امنیت و اطمینان آن هم به واسطه ترمزهای برومبو القا میشود. جولیتا با داشتن وزنی معادل 1365 کیلوگرم آنچنان چابک و توانا است که شما را قادر به شتاب گیری فوق العاده در حالت تعویض دستی دنده میکند و این خصوصیت را تا حدودی مدیون سیستم توربوی خود است که عملکردی مناسب از خود به نمایش میگذارد. از لحاظ پایداری جولیتا از موقعیت مناسبی برخوردار است و در سرعتهای بالا در پیچها به راحتی تعادل خود را حفظ میکند.

ایمنی:
بدون شک جولیتا یکی از ایمن ترین خودروهای کامپکت جهان است چراکه با دارا بودن لیست بلند بالایی از تجهیزات ایمنی فعال و غیر فعال در سال 2010 میلادی پس از رونمایی و انجام تست های گوناگون، توانست با کسب 87 درصد امتیاز به پنج ستاره ایمنی از موسسه ارزیابی EuroNcap دست یابد. تکنولوژی های متعددی در این خودرو وجود دارند مانند : ESP (کنترل پایداری خودرو)، VDS (سیستم کمکی ترمز)، ESC (کنترل پایداری الکترونیکی)، DST (تنظیم گشتاور پویا)، EQ2 (دیفرانسیل الکترونیکی)،ABS (سیستم ترمز ضد قفل)،EBD (توزیع الکترونیکی نیروی ترمز)، همچنین 6 عدد کیسه هوا، پشت سری های فعال به همراه ترمزهای دیسکی عقب و دیسکی خنک شونده در جلو همگی مهر تائیدی بر کسب عنوان ایمن ترین خودروی کامپکت جهان توسط جولیتا هستند.

امکانات رفاهی و تجهیزات:
صندلی های برقی و گرمشونده جلو به همراه تنظیم گودی کمر و تاشو در عقب، آینه های جانبی برقی با قابلیت گرم شوندگی، سنسور پارک عقب، سنسور باران و نور، کروز کنترل، سیستم استارت/استاپ، سقف پانوراما، رینگ های تیتانیومی، نمایشگر باد تایرها (TPMS)، شیشه بالابرهای برقی با قابلیت One Touch، تهویه مطبوع دوگانه خودکار (Digital Dual Zone)، رایانه مدیریت پیمایش (Trip Computer)، ایموبلایزر و ریموت کنترل، سیستم Blue&me، چراغ های مه شکن جلو و عقب، چراغ های جلو لنزی و LED در جلو و عقب و سیستم شست وشوی چراغ های جلو
لازم به ذکر است که پلت فرم استفاده شده در این خودرو در زمان طراحی از سوی گروه فیات C-Evo نامگذاری شده است و عملا یک پلتفرم جدید است و مجموعه خودروسازی فیات حدود 100 میلیون یورو جهت مهندسی این پلتفرم برای محصولات کلاس C هزینه کرده است که قبلا برای محصولاتی مانند فیات استیلو، براوو و لانچیا دلتا استفاده شده است. در پلتفرم C-Evo شاهد افزایش فاصله محورها، کاهش فاصله هر محور تا لبه بیرونی سپرها و نوع جدید و پیشرفته سیستم تعلیق مکفرسون جلو و چند اتصالی عقب هستیم که همگی اینها جزو خصوصیات مثبت و دوست داشتنی جولیتا نیز هستند.

پایان سخن:
آلفارومئو جولیتا یک خودروی خاص، زیبا، قوی، کم مصرف و البته ایمن است که با داشتن آن میتوان با خیال راحت به رانندگی پرداخت و به دلیل کم بودن تعداد آن در خیابان ها تا مدتها چشم هر رهگذری به سوی آن جلب خواهد شد. در پایان از همکاری صمیمانه جناب آقای امیر خیاطین، مالک خودرو که به واسطه عضویت ایشان در تیم اتومبیلرانی و کسب مقام های گوناکون در انجام این آزمایش به ما یاری رساندند، سپاسگزاری میکنیم.