Symphony No.5


برای همه علاقمندان به موسیقی سه ضربه کوتاه روی نت سل و یک ضربه بلند روی نت می بمل یادآور جمله آشنایی است، جمله آغازین سمفونی شماره پنج بتهوون در دو مینور که طی سالهای ۱۸۰۴ تا ۱۸۰۷ نوشته شد و در کنار سایر کارهای او در اپوس ۶۷ قرار گرفت.

علت شهرت بیش از حد این کار سادگی و وضوح زیاد موسیقی آن است. از ابتدا تا انتهای سمفونی شنونده بوضوح همه پیامهایی را که آهنگساز قصد ارائه آنرا دارد دریافت می کند. بدون شک بتهوون توانسته است با خلق جملاتی ساده، در همان ۱۰ ثانیه اول این سمفونی، برای همیشه در همه جا و برای مردم همه فرهنگ ها نام خود و این اثر با شکوه را زنده نگاه دارد.

به عقیده بسیاری از مورخین موسیقی، بتهوون بارها در گفته هایش بیان کرده بود که منظور وی از موتیف های ابتدایی – که هریک دو میزان هستند – این عبارت است : "سرنوشت اینگونه به درب میکوبد"، برخی نیز معتقد هستند که این بیانات ساخته و پرداخته طرفداران او برای بزرگتر نشان دادن شخصیت انسانی وی بوده است.

در هر صورت چه منظور سرنوشت باشد چه نباشد، باید اذعان کرد که موتیف های ابتدایی توانایی بسیار زیادی در القاء نوعی ترس و اضطراب در انسان را دارند. ترسی که اغلب از مشخص شدن حقایق ناگوار در زندگی انسان ها پدید می آید. این ترس شاید نمونه اضطرابی باشد که در روز جزا همه ما دچار آن خواهیم شد.

تکرار و بسط این موتیف در طول موومان اول حالت وحشت را به سرتاسر این موومان حاکم می کند، وحشتی که در قسمتهای از موومان اول با انتقال موتیف به گامهای ماژور، تغییر ساز و نیز با ورود تم دیگری در دل شنونده بارقه های امید را شکوفا میکند.

برگرفته شده از سایت گفتگوی هارمونیک / کاوه رهنما
لینک دانلود مستقیم

کیفیت : ۱۲۸kbps / حجم : ۶٫۸۲ MB

Ludwig Van Beethoven – Symphony No. 5 in C minor Op. 67 – Allegro con brioTracklist:

Symphony No. 5, in C minor, Op. 67
1. Allegro con brio 7.25
2. Andante con moto 11.03
3. Allegro 5.23
4. Allegro 8.55

Symphony No. 6, in F Major, Op. 68 "Pastoral"
5. Allegro ma nontroppo 10.35
6. Andante molto mosso 13.22
7. Allegro 2.53
Eight. Allegro 3.50
9. Allegretto 10.35

Extras. information:
Artist:
(1-4) Radio Symphony Orchestra Ljubljana, Conductor: Anton Nanut
(5-9) South German Philharmonic Orchestra, Conductor: Henry Adolphلینک دانلود مستقیم کل آلبوم

کیفیت : ۲۵۶kbps / حجم : ۹۹ MB

Ludwig van Beethoven – Symphony No.5 2007بر روی لینک ها کلیک کنید تا وارد صفحه دانلود شوید

منبع : والا موزیک