آیا همه نکات مهم جهت کاهش استهلاک پژو پارس را می دانید؟ آیا می توانید در زمان بروز مشکل مانند یک پزشک متخصص منشأ بیماری را پیدا کنید؟ اگر می خواهید کمتر به تعمیرگاه مراجعه کنید و عمر مفید خودروی شما افزایش یابد به 30 نکته زیر توجه کنید.بسیاری از مردم فکر می کنند روغن موتور فقط وظیفه دارد استهلاک بین قطعات موتور را کاهش دهد. در حالی که روغن موتور یک وظیفه مهم دیگر نیز دارد. وقتی موتور روشن می شود و قطعات به حرکت درمی آیند، به علت استهلاک بین قطعات، حرارت درون موتور بالا می رود. در این زمان است که روغن موتور با گرم شدن و کاهش غلظت به کاهش دمای بین قطعات کمک می کند. روغن موتور مورد استفاده در خودرو پارس با درجه گرانروی sae 20w50 در سطح کارایی api sj قرار دارد.
دقت داشته باشید در هنگام چک کردن روغن موتور، موتور باید خاموش باشد و خودرو در یک سطح صاف قرار گیرد. اگر رنگ روغن موتور کمی تیره شده است یعنی روغن موتور دارد به وظیفه خود درست عمل می کند اما اگر رنگ روغن شیری رنگ شده یعنی از یکی از قسمت های موتور آب درون روغن نفوذ کرده و می تواند آسیب های جدی به موتور وارد کند. رانندگی در هوای پر رطوبت، حرکت در مسیرهای خاکی و گرد و غبار، حرکت کردن در زمانی که موتور سرد است، کثیفی فیلتر روغن و ... باعث کاهش عمر روغن موتور می شود.یکی از نقاطی که راننده باید در طول رانندگی آن را کنترل کند آمپر آب است. بالا رفتن این آمپر می تواند نشانه بدی باشد. احتمال دارد درب رادیاتور خراب شده باشد و عمل آب بندی را به خوبی انجام  ندهد. ممکن است درون مدار آب موتور و رادیاتور هوا نفوذ کرده باشد. رادیاتور در خودروی پارس پایین تر از موتور نصب شده است و به همین دلیل نیاز به هواگیری دارد پس بهتر است زمانی که حرارت موتور بالاست درب رادیاتور باز نشود. اگر چراغ چک باتری روشن شد و دمای موتور هم بالا رفت باید توقف کنید و موتور را خاموش کنید تا دمای آن بالاتر نرود. در این حالت باید تسمه را چک کنید که از جایش خارج و یا پاره نشده باشد. می توانید با روشن کردن بخاری که از حرارت موتور استفاده می کند، کمی دمای موتور را کاهش دهید.اگر آمپر آب به خط پنجم رسید نباید موتور را خاموش کنید چون این کار باعث تغییر شکل قطعات و یا به هم چسبیدنشان می شود. بهترین کار در این لحظه، روشن کردن بخاری و پاشیدن آب به رادیاتور است. دقت کنید نباید آب سرد را به بدنه موتور بپاشید چون ممکن است فلز بدنه ترک بخورد. درب رادیاتور را با دستمالی که خیس است کمی شل کنید ولی نباید ناگهان آن را بردارید چون ممکن است آب جوش به باعث سوختگی شما بشود.

اما اگر مدار آب آسیب دیده باشد باید چه کرد؟ فرض کنید یکی از شیلنگ ها پاره و آب رادیاتور هم تخلیه شده است و شما به شیلنگ مناسب این قسمت دسترسی ندارید، در این لحظه برعکس نباید موتور را روشن بگذارید. روشن ماندن موتور در حالی که مایعی برای خنک کاری آن وجود ندارد آسیبی بسیار جدی تر از خاموش کردنش بر جای می گذارد. اما برای جلوگیری از چسبیدن قطعات داغ به یکدیگر باید موتور را به حرکت درآورید و البته نباید موتور را روشن کنید! برای این کار باید وایر کوئل دوبل را از آن جدا کنید تا برق به سر شمع ها نرسد. بعد هر 20 تا 30 ثانیه باید چند بار استارت بزنید تا قطعات به هم نچسبند. این عمل را باید در طول 15 دقیقه تکرار کنید.ضد یخ فقط مخصوص فصول سرد سال نیست. این ماده همان طور که دمای انجماد آب را پایین می آورد، دمای جوش آن را هم بالا می برد. با توجه به این خاصیت نباید در فصول گرم رادیاتور را از ضد یخ خالی کرد. حجم مدار خنک کننده پژو پارس 7.4 لیتر است که با توجه به خواص ذکر شده ضد یخ، باید حدود نیمی از حجم مدار را با این ماده پر کنید. در ضمن ضد یخ به جز تأثیر بر روی دماهای آب، از خوردگی و زنگ زدگی در مدار خنک کاری نیز جلوگیری می کند. این ماده نوعی الکل است و زمان مناسب برای تعویض آن ابتدای فصول سرد است.بعد از پیمودن یک مسیر طولانی، موتور را سریع خاموش نکنید و بگذارید تا دمای موتور و قطعات کم کم کاهش یابد. در خودروی پارس برای خنک کاری از دو فن استفاده شده است که اگر دمای موتور به بالای 93 درجه برسد شروع به چرخش می کنند.اگر موتور را خاموش کردید و فن ها بعد از حدود 3 تا 5 دقیقه خاموش نشدند، سریع موتور را روشن کنید. در صورتی که موتور را روشن نکنید به علت فعالیت فن ها، شارژ باتری خودرو تخلیه می شود و برای استارت زدن مجدد دچار مشکل می شوید. در این گونه مواقع معمولاً مشکل از رله های فن هاست. برای رفع مشکل می توانید سیم برق رله ها را موقتاً قطع کنید.تسمه پروانه را باید قبل از هر 10 هزار کیلومتر بررسی کنید. برای این کار می توانید انگشتتان را روی تسمه پروانه فشار دهید. تسمه در این حالت کمتر از یک سانتی متر حرکت می کند. اگر حرکت تسمه بیش از این باشد تسمه شل شده است. در صورتی که تسمه حالت خودش را از دست نداده باشد با تنظیم تسمه سفت کن مشکل حل می شود.گیربکس پژو پارس توسط یک شرکت آلمانی طراحی شده است. این گیربکس پنج دنده مجهز به یک صفحه کلاچ است که به صورت سیمی عمل می کند. این گیربکس می تواند حدود 190 نیوتن متر گشتاور را تحمل کند. گیربکس این خودرو بدون روغن و گلدانی حدود 7.35 کیلوگرم وزن دارد. در این گیربکس باید 2.5 لیتر روغن (واسکازین) با خاصیت گرانروی w80 sae 75 را مورد استفاده قرار دهید. سعی کنید برای مدت طولانی، پایتان را بر روی پدال کلاچ نگه ندارید. این کار باعث می شود بلبرینگ کلاچ فرسوده شده و کم کم صدایی زوزه مانند از خودش ایجاد می کند.نیم کلاچ های طولانی، باعث افزایش حرارت در صفحه کلاچ می شود و این دمای بالا آزبست موجود در لنت کلاچ را از بین می برد. این مشکل در مدل های دوگانه سوز نمود بیشتری دارد چرا که موتور این خودروها در حالت گازسوز گشتاور کمتری تولید می کند.

اگر پدال کلاچ خودرو بالا عمل می کند و در هنگام نیم کلاچ خودرو دچار لرزش می شود، لنت کلاچ در حال اتمام است و تا قطعات دیگر از این لرزش دچار مشکل نشده اند باید آن را تعویض کنید. یکی دیگر نشانه های اتمام صفحه کلاچ پژو پارس شما دورگیری و گاز خوردن خود به خود خودرو در سرعت های بالاست. اگر لرزش خودرو و گیربکس در همه دورها و سرعت ها وجود دارد و با افزایش سرعت بیشتر هم می شود، دلیلش می تواند تاب داشتن دیسک کلاچ باشد که باید آن را تعویض کنید.یکی از عوامل سخت جا رفتن دنده ها در گیربکس می تواند غلظت زیاد واسکازین گیربکس باشد که بعد از چند دقیقه رانندگی این مشکل کم رنگ تر می شود. در این حالت باید واسکازین تعویض شود و از روغن واسکازینی مطابق با استانداردهای ذکر شده در بالا استفاده کنید. دمای موتور پایین است و دنده ها راحت در دل گیربکس جا می شوند اما بعد از گرم شدن موتور دنده ها با فشار جا می روند، دلیلش خرابی فنرهای دیسک کلاچ است. این فنرها وظیفه دارند لرزش ها و تنش های ناشی از حرکت دورانی در سیستم کلاچ را مهار کنند. حال اگر آن ها ضعیف شوند. این لرزش به قطعات دیگر منتقل می شود و تکان های کوچک باعث می شود قطعات محرک حرکت دقیق و یکنواختی نداشته باشند.بعد از هر 40 هزار کیلومتر باید سطح واسکازین گیربکس این خودرو را بازدید کنید. بعد از هر 80 هزار کیلومتر نیز واسکازین را باید تعویض کرد.اگر در دورهای بالا گیربکس زوزه می کشد دنده های کرانویل و پینیون گیربکس اصطلاحاً تیز شده اند. به این معنی که به علت خوردگی و استهلاک فاصله دندانه های درگیر با هم زیاد شده است. در این حالت صدا در دورهای بالا بیشتر هم می شود.اگر صدای زوزه در دورهای پایین بیشتر است خلاصی بین قطعات گیربکس و دنده ای آن ایجاد شده است.سعی کنید گاهی خودرو را در یک سطح تمیز پارک کنید و با قرار دادن نایلون تمیز با رنگ روشن در زیر موتور و گیربکس چند ساعتی آن را رها کنید. سپس به سراغ خودرو بروید و نایلون را چک کنید. اگر تمیز بود که هیچ. اگر روغنی شده بود، به رنگ و غلظت روغن دقت کنید تا مشخص شود روغن واسکازین است یا روغن موتور.با این روش پی خواهید برد که نشتی از موتور است یا واسکازین.برای رفع این مشکل باید کاسه نمدها و واشرهای آب بندی را چک کنید.در پژو پارس هایی که گیربکسشان اتوماتیک است باید نکاتی در مورد تعویض دنده ها رعایت شود. هیچ گاه در سرعت های بالاتر از 130 کیلومتر در ساعت شیفتر دنده را به وضعیت دنده 3 یا پایین تر حرکت ندهید چون ضریب خروجی این دنده ها مناسب این سرعت نیست و قطعات گیربکس اتوماتیک گران بهای پژو پارس نمی تواند چنین فشاری را تحمل کند. همین طور قبل از ایست کامل از حرکت رو به جلو، وضعیت دنده عقب را انتخاب نکنید چون این کار باعث ایجاد فشار در مبدل گشتاور و آسیب به گیربکس می شود.در صورت داشتن گیربکس اتومات با پدال گاز بازی نکنید و از گاز دادن های نابجا خودداری کنید. این کار باعث می شود گیربکس عمل معکوس کردن دنده را انجام دهد و به مرور زمان باعث افزایش استهلاک می شود.

فشار بادی که برای چرخ های پارس با سایز 185/65/14 تک گانه سوز توصیه شده 30 psi است که البته در رینگ های 15 اینچ می توان این فشار را به 29 psi کاهش داد اما پارس دوگانه سوز به دلیل استفاده از تجهیزات سیستم گاز و اضافه وزن حدود 100 کیلوگرمی، لاستیک هایش باید با فشار 34 psi پر از گاز شوند. برای تنظیم دقیق تر باد چرخ ها باید آن ها را در هنگام سرد بودن تنظیم کرد تا دما کمترین تأثیر را بر روی فشار گاز درون چرخ داشته باشد.روشن شدن چراغ ترمز در صفحه نشان دهنده پارس شما معمولاً ناشی از اتمام لنت های ترمز جلو است پس باید آن ها را بررسی کنید.مدار روغن پمپ ترمز این خودرو، به صورت ضربدری عمل می کند. یعنی چرخ سمت راست در جلو و چپ در عقب یک مدار و چرخ سمت چپ در جلو و راست در عقب یک مدار مجزا به صورت ضربدری دارند. پس در تعمیرات سیستم ترمز به خصوص در مدار روغن باید این نکته را لحاظ کرد.سیستم فرمان این خودرو از نوع راک اند پنیون یا دندانه شانه ای است. این سیستم فرمان که 3.1 دور از قفل تا قفلش می چرخد، حتی در زمانی که مدار سیستم هیدرولیک قطع شود، می تواند با استفاده از ادوات مکانیکی اش کار کند و فقط کمی سفت تر عمل می کند. با توجه به این مشخصه، اگر احساس می کنید فرمان کمی سفت شده اول باید سطح روغن هیدرولیک را چک کنید و بعد از اضافه کردن روغن کمی فرمان را بچرخانید تا روغن در مدار حرکت کند. سپس به سراغ مدار هیدرولیک بروید و از نشتی یا عدم نشتی آن حصول اطمینان کنید.باتری این خودرو از نوع 12 ولت است که با استفاده از دینام یا الترناتور شارژ می شود. این باتری 60 آمپر است و می تواند از نوع اسیدی یا اتمی باشد.از جمله معایبی که ممکن است پارس شما با آن درگیر باشد، خالی شدن باتری و عدم استارت موتور است که دلایل مختلفی دارد اما شایع ترین دلایل روشن ماندن چراغ ها و از جمله چراغ صندوق عقب به مدت طولانی است که باعث دشارژ شدن باتری می شود. پس همواره سالم بودن بخش روشنایی صندوق عقب که از دید شما پنهان است را چک کنید.ممکن است در سیستم برق خودروی شما به اصطلاح مکانیک ها برق دزدی وجود داشته باشد. برای جلوگیری از تخلیه شارژ باتری در زمان خاموشی موتور، باید سرباتری را بردارید تا در اسرع وقت به تعمیرکار مراجعه کنید. سطح آب باتری را همواره چک کنید. سطح آب باتری نباید پایین تر از صفحات باتری قرار گیرد. در باتری های اتمی نشانگر شارژ باید همواره سبز رنگ باشد و سیاه شدن آن نشانه ضعیف بودن باتری است.بهترین زمان برای تعویض شمع های پژو پارس بین 28 تا 30 هزار کیلومتر است.تنظیم نبودن فاصله دو الکترود شمع باعث اختلال در کیفیت جرقه شمع می شود. فاصله بین الکترودهای این خودرو باید 0.9 میلی متر باشد که با استفاده از یک آچار فیلر و آچار شمع، حتی توسط خود شما قابل تنظیم است. وایرهای شمع نیز بهتر است بعد از دو بار تعویض شمع، با وایرهای نو جایگزین شوند تا مقاومتی در مسیر انتقال ولتاژ و شدت جریان مناسب به سر شمع ها ایجاد نشود.اگر موتور پارس شما در ابتدای روشن شدن و در دورهای پایین با سر و صدا کار می کند، احتمالاً لقی سوپاپ ها و یا فاصله آن ها با اسبک ها از تنظیم خارج شده است و باید دوباره فیلر شوند.هیچ گاه اجازه ندهید بنزین درون باک تمام شود چون علاوه بر احتمال سوختن پمپ بنزین ممکن است ناخالصی های انتهای باک را به درون مدار سوخت بکشد و باعث تغییر در فشار مدار شود.