ژاپن کشوری کوچک اما پرجمعیت. این کشور هر روز در حال توسعه و پیشرفت در بسیاری از زمینه های صنعتی است. کشور ژاپن هم اکنون به عنوان یکی از قطب های مهم و بزرگ در صنعت خودروسازی به حساب می آید که این موفقیت را باید مدیون کمپانی بزرگ تویوتا دانست. به غیر از کمپانی تویوتا، کمپانی بزرگ هوندا نیز تأثیر بسزایی در این موفقیت داشته است.

داستان ما از همین جا شروع می شود. یک خودروساز ژاپنی که در بسیاری از زمینه ها پا به پای دیگر رقیبان خود حرکت میکند. هوندا در بخش موتورسیکلت نیز به نوعی حرف اول را در دنیا میزند. در بخش پیشرانه نیز بهترین تکنولوژیها و جدیدترین آنها را استفاده میکند و بهترین راندمان را از پیشرانه های خود دریافت میکند. کمپانی هوندا در بخش خودروسازی نیز حرف هایی برای گفتن دارد، خودروهایی که این شرکت روانه بازار میکند بسیاری از جوانان را به سوی خود جذب میکند. به خصوص مدل اسپرت سیویک که مدل های قدیمی آن همچنان نزد ماشین بازهای ایرانی و جوانان بسیار محبوب است. فرصتی دست یافت به لطف یکی از مخاطبین هفته نامه، ملاقاتی با نسل هشتم هوندا آکورد 2009 داشته باشیم که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.هوندا در سال 1976 مدل آکورد را روانه بازار ساخت. نسل اول آکورد در دو مدل سدان چهاردر و سه در هاچبک با سه پیشرانه 1.6 لیتری و یک پیشرانه 1.8 لیتری به همراه دو جعبه دنده دو و سه سرعته اتوماتیک روانه بازار شد. همچنین برای این نسل نیز از یک جعبه دنده پنج سرعت دستی استفاده شد. نسل دوم تنها سه سال بر روی خط تولید قرار گرفت و از آن دو مدل سدان و هاچ بک تولید شد که در سال 1985 از خط تولید هوندا خارج شد.این روند کوتاه مدت تولید درنسل سوم نیز به چشم می خورد و از سال 1986 تا 1989 نسل سوم تولید شد اما این نسل در چهار مدل هاچ بک، کوپه، سدان و استیشن وارد بازار شد. نسل چهارم هوندا آکورد نیز از سال 1990 تا 1993 در سه مدل کوپه، سدان و استیشن واگن پنج در تولید شد. در سال 1994 نیز نسل پنجم هوندا آکورد همانند نسل قبلی در سه مدل کوپه، سدان و استیشن واگن تولید و تا سال 1997 به بازار عرضه شد. در این میان هوندا تصمیم گرفت نسل پنجم آکورد را مخصوص بازار اروپا روانه بازار سازد، نسل پنجم که مخصوص بازار اروپا بود از سال 1993 تا 1998 در اروپا عرضه شد. این نسل نسبت به مدل عرضه شده در بازار ژاپن و آمریکا نیز تفاوت هایی داشته است. نسل ششم هوندا آکورد در نظر گرفته شده برای بازار آمریکا نیز از سال 1998 تا 2002 در دو مدل سدان و کوپه تولید شد. همچنین نسل ششم آکورد برای بازار اروپا از سال 1998 تا 2003 با ظاهری متفاوت تر عرضه شد. نسل هفتم نیز از سال 2003 تا 2007 برای بازار اروپا و ژاپن و آمریکا در نظر گرفته شد و اما نوبت به نسل هشتم میرسد. نسل هشتم از سال 2008 تا به حال بر روی خط تولید قرار دارد. این نسل نیز دارای دو مدل متفاوت برای بازار اروپا و آمریکا است. مدل مورد آزمایش برای بازار آمریکا و ژاپن بوده که ظاهر آن ساده تر از مدل در نظر گرفته شده برای بازار اروپا است.نمونه مورد آزمایش از سطح تجهیزات پایه برخوردار بوده و فاقد رینگ و مه شکن و سانروف بوده است. فضای داخل کابین بزرگ بوده و برای یک سدان خانوادگی فول سایز مناسب است. رنگ بندی درون کابین مشکی و خاکستری بوده که بیشتر حس رانندگی اسپرت را در شما القا میکند البته اگر پیشرانه نیز با شما همراهی کند. کابین نه ساده است و نه اسپرت. دقیقاً طراحی کابین هوندا آکورد مابین یک خودروی اسپرت و یک خودروی معمولی است. کنسول مرکزی در یک بخش تعبیه شده و تمام ادوات و کنترل ها در این قسمت قرار دارد. از روی فرمان تنها می توانید کروزکنترل و سیستم صوتی و رادیو را تنظیم نمایید. وقتی پشت فرمان قرار می گیرید همه چیز تحت کنترل شماست.قیمت تمام شده این خودرو برای مالک در حدود 33 میلیون تومان بوده است، پس توقع آنچنانی نباید از امکانات خودرو داشته باشیم! صندلی های دارای پوشش چرم اما از نوع مصنوعی هستند! تنظیم صندلی، حتی برای راننده نیز به صورت دستی صورت میگیرد! هر چه بیشتر با خودرو آشنا میشوم قیمت 33 میلیون تومانی آن کمی غیرقابل تصور به نظر می رسد. پیشرانه چهار سیلندر آکورد با سوییچ روشن میشود، پس یعنی فاقد سیستم Key Less Go Startet است و باز هم امتیاز منفی برای قیمت 33 میلیون تومان.

آزمایش رانندگی
هوندا آکورد دارای پیشرانه چهار و شش سیلندر است. اولین پیشرانه دارای حجم 2.4 لیتر بوده که حداقل قدرت تولید این پیشرانه 177 اسببخار است. هوندا بر روی این پیشرانه تغییرات مختلفی انجام داده و توانسته توان خروجی را به 190 اسب بخار نیز برای برخی مدلها برساند. پیشرانه بعدی از نوع شش سیلندر با آرایش Vشکل است. این پیشرانه دارای حجم 3.5 لیتر بوده و قادر به تولید 272 اسب بخار قدرت و 344 نیوتن متر گشتاور است.پیشرانه با صدایی نرم و آرامی روشن میشود، گویی از همان ابتدا میل چندانی به خودنمایی ندارد. جعبه دنده مورد استفاده در این مدل از نوع پنج سرعته اتوماتیک بوده که برای همین مدل نیز گزینه جعبه دنده پنج سرعته دستی نیز قابل سفارش است. البته مدل های شش سیلندر و کوپه نیز میتوانند در صورت سفارش مالک مجهز به جعبه دنده های شش سرعته دستی و اتوماتیک شوند. حرکت خود را برای رسیدن به خیابان اصلی آغاز میکنیم، کابین کاملاً بی صدا بوده و صدای اضافی در آن شنیده نمیشود. از پیشرانه های تولیدی هوندا تعریف فراوانی شنیده ام. به خاطر همین بیشتر دوست داشتم بر روی پیشرانه چهار سیلندر این خودرو فوکوس کنم. در همان ابتدا مالک خودرو گله مندی خود را از پیشرانه آن بیان کرد. وی گفت آن چیزی که من توقع داشتم درون این خودرو به خصوص پیشرانه پیدا نکردم!وارد مسیر اصلی می شویم و فضای باز میان دیگر خودروها این فرصت را داد تا بتوانم پیشرانه را آزمایش کنم. در ابتدا بر روی پدال گاز فشار ناگهانی وارد کردم تا عکس العمل پیشرانه و جعبه دنده را بسنجم، چندان راضی کننده نبود. تصور کردم حرکت در سربالایی شاید چنین مشکلی را ایجاد کرده است. مسیر را عوض کردم و به سمت یک سراشیبی خوب حرکت کردیم، مجدداً برای شتاب گیری اقدام میکنم که باز هم این جعبه دنده پنج سرعته اتوماتیک است که با تأخیر قابل احساس ظاهر میشود و اجازه شتابگیری خوب به شما نمیدهد. در هر بار شتابگیری توقع این را نداشتم که صدای پیشرانه شنیده شود، حتی یکی از سرنشینان عقب نیز به این موضوع اشاره کرد که صدای پیشرانه به خوبی درون کابین شنیده میشود. موضوعی که از هوندا بعید به نظر میرسید.

در حین رانندگی نکتهای بسیار برای من جالب بود بزرگ بودن آینههای جانبی و در اختیار قرار دادن میدان دید بسیار خوب بود، از نمای بیرون که به آینهها نگاه میکنید طراحی آن به هیچ عنوان ناهماهنگی میان دیگر قسمتهای طراحی ایجاد نکرده است، اما زمانی که درون کابین قرار میگیرید اندازه بزرگ آینهها تا حدودی ناهمخوان به نظر میرسد. ولی درعوض میدان دید بسیار مناسبی را برای شما در اختیار قرار خواهد داد. هندلینگ خودرو قابل قبول است به نسبت پیشرانه نه چندان قدرتمند میتوانید از رانندگی خود لذت ببرید، فرمان بسیار نرم بوده و تسلط بر روی آن چندان مشکل نیست. اما باید به این موضوع اعتراف کرد که سیستم تعلیق در نظر گرفته شده برای آکورد به هیچ عنوان مناسب برای شهر تهران نیست! با عبور از هر دستانداز تکان وارد شده به کابین کاملاً احساس میشد. پیشنهاد میکنم زمانی که با هوندا آکورد در شهر تردد میکنید به نرمی سیستم تعلیق و خودرو اهمیت ندهید. در مورد رانندگی با هوندا آکورد باید بیروح بودن و سرد بودن خودرو را کاملاً گوشزد کرد. در هر سرعتی که با این خودرو رانندگی مینمایید هیچ حسی مبنی بر رانندگی با یک سدان خانوادگی به شما دست نمیدهد. رانندگی طولانیمدت با این خودرو علاوه بر کاهش هیجان باعث خواهد شد شما تمایل داشته باشید که جای خود را با سرنشین کناری عوض نمایید و یا اینکه سوار بر خودروی دیگر شوید. مجهز بودن به ترمزهای دیسکی ABS و همچنین سیستم VSA(کنترل پایداری خودرو) برای ایمنی بیشتر خودرو این اجازه را به شما میدهد تا در هر سرعتی بتوانید به راحتی آکورد را متوقف نمایید.فضای درون کابین بسیار مناسب بوده و حتی شما میتوانید برای مسافرتهای طولانیمدت به همراه چهار سرنشین دیگر درون خودرو قرار گیرید. البته پیشنهاد میکنم پیشرانه شش سیلندر را برای این خودرو انتخاب نمایید تا سفر لذتبخشی داشته باشید. کیفیت کابین قابل قبول است و به نسبت هزینه کلی خودرو استفاده از مواد و قطعات با کیفیت بالا شما را راضی نگه میدارد. در مورد طراحی آکورد باید گفت که نمونه سفارش اروپا بسیار زیبا و جوانپسندتر است. نمونه مورد آزمایش که برای بازار آمریکا در نظر گرفته شده دارای طراحی سادهتری بوده. چراغهای کشیده جلو و همچنین جلو پنجره شبکهای آن نیز تا حدودی قسمت جلو را کلاسیک جلوه داده.