ترانه ماندگار این هفته اثری ایست از خواننده ماندگار افغان “ظاهر هویدا” به نام “کمر باریک من” که میتوانید برای دانلود آهنگ بر روی نام آن کلیک راست نموده و گزینه Save link as را انتخاب کنید. همچنین برای گوش کردن به این آهنگ زیبا بر روی دکمه Play کلیک کنید.

دانلود ترانه “کمر باریک من”

ظاهر هویدا در نهم اسفند ۱۳۲۳ خورشیدی (۲۸ فوریه ۱۹۴۵ میلادی) در دایکندی افغانستان متولدشد. دوران کودکی و نوجوانی را با فقر سپری کرد، اما هیچگاه پشتکار خود را از دست نداد. هنوز هفت سال داشت که پدرش بیمار شد و در شهر مزارشریف درگذشت. مرگ پدر آغاز روزها و سالهای دشوار زندگیاش بود. پس از آن، چندی در خانۀ عموی پدر گذراند اما بهزودی ناگزیر شد که بخت خود را در جای دیگر بیازماید. از این روی، عزم سفر بهسوی کابل کرد.وقتی او پنج ساله بود علاقمند به موسیقی شد و پدرش همان وقت که در بلخ کارمند دولت بود، زمینه سازی کرد تا برای آموزش او و برادرش کبیر هویدا معلمی استخدام کند. این اساس آموزش موسیقی او شد.ظاهر هویدا ابتدا به نواختن سازهای مختلف موسیقی آغاز کرد و سپس راه خواننده شدن را در پیش گرفت. کبیر هویدا برادر او، نوازنده پیانو است.ظاهر هویدا از اولین خواننده هایی بود که در همکاری با عزیز آشنا گروه آماتوران را در سالهای چهل و پنجاه خورشیدی ایجاد کرد.آماتوران برای نخستین بار موسیقی را در میان خانواده های روشنفکر کابل وارد کرد و آغاز یک فصل جدیدی در تاریخ موسیقی معاصر افغانستان اندکه در ایجاد موسیقی پاپ افغانی نقش به سزایی دارند.در ۱۳۵۱ خورشیدی او برای تحصیل موسیقی به ایران رفت. در آنجا ترانه های افغانی را در رادیو تلویزیون ایران خواند. با ترانه “کمر باریک من” که در اصل ترانه محلی بدخشان افغانستان است در ایران به شهرت رسید و سپس بسیاری از خواننده های ایرانی و تاجیک آن را اجرا کردند.ظاهر هویدا از خواننده های صاحب سبک بود و به دلیل مشخصات صدایش کمتر کسی می توانست او را تقلید کند.در ۱۹۶۶ میلادی ظاهر هویدا و ببرک وسا و جمعی دیگر برای آموزش موسیقی به مسکو رفتند و در آنجا در موسسه دولتی هنر های زیبا به دلیل صدای محک و رسایی که داشت او را در بخش اپرا تحت آموزش قرار دادند.نزدیک به پنجاه سال از عمرش را صرف موسیقی کرد. کم می خواند ولی توجه داشت هر اثرش یک قطعه ماندگار از نظر شعر و موسیقی باشد.هویدا در سالهای پنجاه خورشیدی در رادیو و تلویزیون افغانستان تهیه کننده و مجری برنامه های تفریحی بود و جمعه ها میلیونها شنونده منتظر برنامه اش می بودند که در آن مطالب جالب و سرگرم کننده همراه با نقد اجتماعی پخش می شد. اخیرا او در فیلمی به نام عقاب نقش بازی کرد.در سالهای که افغانها دسته دسته به مهاجرت مجبور شدند یکی از ترانه های او محبوب دلها شد و در هر خانواده ای این ترانه را گوش می کردند و با شنیدن آن از عزیز رفته یا در حال سفر یاد می کردند. این ترانه چنین است:شنیدم از اینجا سفر می کنی … تو آهنگ شهر دیگر می کنی…کجا می روی آرزویم کجا… همان لحظه ای آشنایی تو… گمان برده بودم جدایی تو…

قرار بود ظاهر هویدا شصت و هفتمین سالروز تولدش را با دخترش ژاله و پسرانش آرش و مسیح که آنها نیز خواننده و اهل موسیقی اند و با برادرش کبیر هویدا و دوستان قدیمش که در گروه آماتوران با او همراه بودند در ۲۸ فوریه امسال در آلمان جشن بگیرد.ظاهر هویدا، خواننده پیشگام افغانستان هفته گذشته صبح دوشنبه پنجم مارس۲۰۱۲ در هامبورگ آلمان درگذشت.

کمر باریک من

خواننده: ظاهر هویدا

شاعر: ابوالقاسم لاهوتی

آهنگساز: ظاهر هویدا

متن ترانه:

کمر باریک من
شام تاریک من
بیا به نزدیک من
صلح و صفا کن، جفا دیگر بسه
با ما وفا کن کمر باریک
با ما صفا کن کمر باریک

الهی ماند این دل خانه ی تو،
تو بلبل باشی و دل واله ی تو، کمر باریک
کتاب کودکان گردد به مکتب ،

پر از حرف من وافسانه ی تو،

کمر باریک

تو شاخ پر گلی
من برگ زردم، تو شور خنده ای
من آه سردم کمر باریک
تو خورشیدی و من سیاره ی تو،
من رو بگذار تا دورت بگردم کمر باریک

کسی که عاشق است از جان نترسد،
دلش از کنده و زندان نترسد کمر باریک
دل عاشق مثال گرگ گشنه است،
که گرگ از هی هی چوپان نترسد کمر باریک

الا دختر بلای آسمانی،
گهی با ما گهی با دیگرانی کمر باریک
خدایت داده مو و روی زیبا،
ولی سنگین دل و نا مهربانی، کمر باریک

آهنگ افغانی ,دانلود ,ترانه ,فوق العاده, زیبا ,و, خاطره انگیزی ,از, ظاهر هویدا ,بنام ,کمر ,باریک, من ,متن ترانه ,متن آهنگ ,آهنگ عکس ظاهر هویدا تصاویر ظاهر هویدا فول آلبوم ظاهر هویدا