گرانی و رکود توامان در بازار خودرو
گروه خودرو - بازار خودرو کشور این روزها در شرایطی با قیمت های بالا دست و پنجه نرم میکند، که به گفته فعالان بازار، مشتریان تمایل چندانی به خرید ندارند و بازار به نوعی در رکود به سر می برد.هرچند افزایش قیمت خودرو در روزهای پایانی سال موضوعی طبیعی به نظر می رسد، اما اینکه بازار نیز به رکود برود و مشتریان علاقه ای به خرید از خود نشان ندهند، کمتر اتفاق می افتد.
به گفته فعالان بازار، ظاهرا افزایش قیمت ها در بازار، دلیل بی میلی مشتریان به خرید است و آنها نمی خواهند با قیمت های کاذب فعلی خودرو بخرند.این در شرایطی است که تضمینی وجود ندارد افزایش قیمت ها در سال آینده متوقف شود و حتی بیم گرانتر شدن برخی خودروها نیز میرود. آن طور که کارشناسان می گویند، سال آینده باز هم هزینه تولید خودرو رشد خواهد کرد و چارهای جز افزایش قیمت پیش روی خودروسازان نیست. با این حساب، هیچ بعید نیست در سال آینده نیز منحنی قیمت خودروها به روند صعودی خود ادامه دهد.در این شرایط، کارشناسان معتقدند فقط عرضه مناسب از سوی خودروسازان است که می تواند بازار را کنترل کند و اجازه رشد بیشتر قیمت ها را ندهد.البته در حال حاضر خودروسازان به نوعی در ماجرای افزایش قیمت ها متهم به کم کردن عرضه شده اند و برخی بر این باورند که آنها قصد دارند با تشنه نگه داشتن بازار، به افزایش قیمت ها دامن بزنند.این در حالی است که برخی کارشناسان می گویند دلیلی برای این کار وجود ندارد، چون افزایش قیمت خودرو نیز حد و اندازه ای دارد و این طور نیست که مشتریان با هر قیمتی حاضر به خرید شوند.همچنین خودروسازان نیز هیچگاه زیر بار قبول این اتهام نرفته و عنوان می کنند روند عرضه شان طبیعی است.

به هر حال، هر چه هست هم اکنون اوضاع بازار خودرو آشفته شده و قیمت ها به شکلی شاید بی سابقه صعود کرده اند و از آن سو مشتریان هم زیر بار قیمت های فعلی نمی روند و همین سبب شده با بازاری راکد و گران در این روزهای پایانی سال روبه رو باشیم.این وضعیت آشفته البته فقط مختص خودروهای داخلی نیست، بلکه وارداتی ها را نيز گرفتار کرده است، به نحوی که منحنی قیمت این خودروها نیز همچنان سیری صعودی دارد. اوضاع به شکلی است که در هفته جاری نیز برخی وارداتی ها با رشد قیمتهای میلیونی روبه رو شدند.آن طور که فعالان بازار می گویند، این هفته هیوندایی در مدل i30 حدود 5/4 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد تا قیمت آن به 50 میلیون تومان برسد. همچنین سوناتا نیز به عنوان دیگر مدل هیوندایی جهشی دو میلیونی را تجربه کرد و بر قله 80 میلیون تومان ایستاد. جنسیس نیز در ادامه روند گرانی خود، پنج میلیون دیگر گران شد، تا قیمت 115 میلیون تومان را در بازار تجربه کند. در کنار اینها، IX55 هفته ای تقریبا باثبات را سپری کرد و 110 میلیون تومان خرید و فروش شد.در بین دیگر خودروهای وارداتی، قیمت مدل اوریون تویوتا با جهشی دو میلیونی، به 90 میلیون تومان رسید و نیسان مورانو نیز 12 میلیون افزایش قیمت را به خود دید.این محصول هم اکنون 120 میلیون تومان قیمت دارد.همچنین تویوتا کمری نیز 69 میلیون تومان به فروش می رسد و پرادو هم 145 میلیون تومان خرید و فروش میشود. یاریس صندوقدار اتومات و لکسوس RX نیز به ترتیب همچنان قیمت های 48 و 180 میلیون تومان خود را حفظ کرده اند.تندر رکورد 20 میلیونی زد
اما به سراغ بازار خودروهای داخلی برویم، بازاری که این هفته رکوردی جدید از تندر-90 را در خود ثبت کرد و با نوسان قیمت دوباره پژو 206 روبه رو شد.آن طور که نمایشگاه داران خودرو پایتخت می گویند، قیمت تندر-90 در مدل دوگانه سوز و E2 به 20 میلیون تومان رسیده است. این قیمت بالاترین رکورد تندر-90 در بازار به حساب می آید و باید دید آیا تندر رکورد جدیدتری در روزهای باقیمانده سال از خود به جا خواهد گذاشت؟این خودرو البته در مدل بنزینی خود همچنان 18 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسد. مدل E1 آن نیز 16 میلیون و 400 هزار تومان قیمت دارد.

از تندر که بگذریم، به گفته فعالان بازار، این هفته پژو 206 در مدل تیپ 6 خود گران شد اما قیمت تیپ های 2 و 5 ثابت ماند و V9 نیز ارزان شد. هم اکنون مدل صندوقدار 206 به نام V9 که اتومات به حساب می آید، قیمتی برابر با 24 میلیون و 200 هزار تومان دارد و این موضوع از افت 300 هزار تومانی آن حکایت میکند.دیگر مدل های صندوقدار 206 یعنی V20 و V8 به ترتیب 5/16 و 5/18 میلیون تومان قیمت دارند. اما در مدل های هاچ بک 206 ، تیپ 6 این هفته افزایش قیمت داشت و بالاخره رکورد 25 میلیونی را زد.این محصول که روند افزایش قیمت آن چند هفته ای است آغاز شده، این بار نیز نیم میلیون تومان گران شد. از آن سو 206 تیپ 2 با همان قیمت 16 میلیون و 500 هزار تومان خود خرید و فروش شد. این خودرو البته نزدیک به 5/1 میلیون تومان در چند هفته اخیر گران شده است.در کنار 206ها، پژو 207 آی نیز افزایش قیمت در هفته جاری داشت، به نحوی که مدل دنده ای آن 400 هزار تومان گران شد.این محصول هم اکنون 23 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می رسد. مدل اتومات 207 نیز در حال حاضر 27 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. 207 در چند هفته گذشته روندی رو به رشد در قیمت داشته است و این موضوع به کمبود عرضه آن مربوط میشود. این هفته اما سوزوکی گرندویتارا باز هم افزایش قیمت را تجربه کرد، به نحوی که مدل کلاس 8 آن به نزدیکی های 70 میلیون تومان رسید.آن طور که فعالان بازار می گویند، هم اکنون ویتارای کلاس 8 اتومات قیمتی معادل 69 میلیون تومان دارد. همچنین نوع دنده ای و کلاس 5 این شاسی بلند نیز 63 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش میشود.


تینای 85 میلیونی
هرچند این هفته بیشتر محصولات سایپا و پارس خودرو با تثبیت قیمت روبه رو بودند، اما نیسان تینا پنج میلیون تومان دیگر گران شد تا در عرض کمتر از یک ماه، افزایش قیمتی 15 میلیونی را تجربه کند.این محصول مونتاژی در حال حاضر 85 میلیون تومان قیمت دارد. این در حالی است که قشقایی با همان قیمت 68 میلیون تومان خود را در هفته جاری حفظ کرد و قیمت ماکسیما نیز در قله 62 میلیون تومان باقی ماند.مگان نیز در مدل 2000 سی سی و اتومات خود قیمتی برابر با 43 میلیون و 700هزار تومان داشت و نوع دنده ای آن نیز 35 میلیون تومان خرید و فروش شد.همچنین پراید نیز در قیمت 10 میلیون تومان خود ثابت ماند. این قیمت البته به مدل مروارید پراید اختصاص دارد، حال آنکه پراید 132 حدود 9 میلیون تومان به فروش می رسد. تیبا نیز 11 میلیون و 700 هزار تومان قیمت دارد.
برای دیدن لیست کامل قیمت خودروها به اینجا بروید

پنجشنبه 18 اسفند 1390