«توتال فيلم» فهرستي از فيلمهاي مطرحي كه با نگاهي بر كتابهاي كميك ساخته شدهاند، منتشر كرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سايت خبري «توتال فيلم» فهرستي از آثار سينمايي مطرح را ارائه كرده است كه با اقتباس از كتابهاي كميك توليد شدهاند.

در ميان اين فيلمها اسامي آثار سينمايي معروفي همچون «مرد عنكبوتي»، «مردان سياهپوش»، «هالك شگفتانگيز» و «تحت تعقيب» به چشم ميخورد.

«تحت تعقيب» (٢٠٠٨): طرح اصلي اين فيلم براساس سري آثار كميك «مارك ميلر» و «جي. جونز» به نگارش درآمده است. نسخهي اول «تحت تعقيب» با حضور «آنجلينا جولي» و «جيمز مكاوي» توانست فروشي بالغ بر ٣٤٠ ميليون دلار را پشت سر بگذارد.«مارك اي. پلات» و «جيم لملي» بههمراه «تيمور بکمامبتوف» تهيهكنندگي پروژهي «تحت تعقيب ٢» را برعهده دارند.

داستان فيلم دربارهي «وسلي گيبسن» يک کارمند (مکآووي) است که متوجه ميشود، پسر يک آدمکش حرفهاي است و تصميم ميگيرد عضو گروه مخفي شود که پدرش قبلا در آن کار ميکرده است.
«تحت تعقيب» با بودجهاي ٧٥ ميليون دلاري ساخته شد و در مراسم آكادمي در دو بخش بهترين صداگذاري و تدوين صدا، نامزد اسکار بود.

«كنستانتين»: اين فيلم بر اساس كتابي از «آلن مور» و به كارگرداني «فرانسيس لارنس» در سال ٢٠٠٥ به روي پرده رفت.

«ماسك» (١٩٩٤): اين اثر طنز سينمايي برگرفته از كمدي ادبي «جان آركودي» و «دوگ مانكه» است. اين فيلم با بازي درخشان «جيم كري» به شهرت رسيد. «ماسك» همچنين پلهاي براي «كامرون دياز» بود تا به دنياي سينما وارد شود.

«ثور» (٢٠١١): جديدترين ساختهي «كنت برانا» بر اساس كتابي از «استن لي» ساخته شده است. «ثور» با فيلمنامهاي از «مارك پروتوسويچ» براساس قصههاي مصور و پرفروش مورد اقتباس سينمايي قرار گرفته است.

داستان اين فيلم دربارهي «دونالد بيك»، يك دانشجوي پزشكي، است كه با توسل به يك شخصيت اساطيري قصد انتقامخواهي از ديگران را دارد.

«كنت برانا» خالق آثاري چون «بازرس»، «اتللو» و «هنري پنجم»، با كارگرداني و توليد قصههاي مصور «ثور» براي «مارول استوديوز» به مجموعه فيلمسازان با پيشينيه هنري از جمله «جان فاوريو» (آيرون من)، «کريستوفر نولان» (مجموعه «بتمن») و «گاوين هود» («سرچشمههاي مردان ايکس: وولورين») ميپيوندد که از روي قصههاي مصور فيلم ساختهاند.
«آنتوني هاپكينز»، «ناتالي پورتمن»، «جاشوا دالاس» و«ساموئل ال. جكسون» بازيگران نقشهاي اصلي اين فيلم هستند.

«هالك شگفتانگيز» (٢٠٠٣): اثر پرطرفدار «آنگ لي» با بازي «اريك بانا» و «جنيفر كانلي» به اقتباس از نوشتهي مشترك «استن لي» و «جك كربي» به روي پرده رفته است. قسمت بعدي اين پروژهي سينمايي توسط كمپاني «آونگرز» و «مارول كميكز» تهيه و توليد ميشود. قرار است «مارك روفالو» در اين فيلم در قالب دكتر «بروس بنر» و «هالك» به ايفاي نقش بپردازد.

«مرد عنكبوتي» (٢٠٠٢): اين فيلم براساس كتابي از «استن لي» توليد شده است. سه قسمت اول پروژهي «مرد عنكبوتي» را «سام ريمي» كارگرداني كرده است، اما كمپاني «سوني» تصميم گرفت كارگردان جديدي را براي قسمت چهارم آن انتخاب كند. «توبي مگواير» بازيگر نقش اصلي اين فيلم است. سه قسمت قبلي اين فيلم جمعا ١/١ ميليارد دلار فروش جهاني بهدست آوردند. نسخهي جديد «مرد عنكبوتي» طبق برنامهريزيهاي انجام شده از پاييز امسال مقابل دوربين رفت. اين پروژهي سينمايي مهيج براي اكران در سوم جولاي سال ٢٠١٢ ميلادي در قالب سهبعدي آماده ميشود.

«بازگشت بتمن» (١٩٩٢): كتاب كميك «باب كين» و «نيل فينگر» دستمايهي ساخت اين فيلم پرطرفدار توسط «تيم برتون»، كارگردان نامآشناي هاليوود، شد. «بازگشت بتمن» دومين فيلم از سري فيلمهاي «بتمن» بود كه در آن بازيگراني چون «مايكل كيتون»، «ميشل فايفر»، «کريستوفر واکن» و «دني ديويتو» به نقشآفريني پرداختند.

«مردان سياه پوش» (١٩٩٧): فيلمنامهي اين اثر بر اساس كتاب كميكي از «لوول كانينگهام» به نگارش درآمده است. نسخههاي اول و دوم «مردان سياهپوش» بهترتيب در سالهاي ١٩٩٧ و ٢٠٠٢ به اكران رسيدند و با فروش بيش از يك ميليارد دلار در گيشه موفق عمل كردند. «بري سوننفلد» کارگردان سري فيلمهاي «مردان سياهپوش ١ و ٢» از گزينههاي جدي براي كارگرداني «مردان سياهپوش٣» است. «ويل اسميت» هم از بازيگران فيلم «مردان سياهپوش ٣» است. اين فيلم که بازيگران مطرحي چون «ويل اسميت» و «تامي لي جونز» را مانند سريهاي گذشته خود همراه دارد، داستان فعاليتهاي سري دو مرد را به تصوير ميكشد که با امکانات موجود بايد مواظب موجودات فضايي باشند تا زمين را تخريب نکنند. «جاش برولين» بازيگر فيلم « ميلك» نيز از ديگر بازيگران اين فيلم خواهد بود.

«پسر جهنمي» (٢٠٠٤): اين فيلم برگرفته از اثري كميك به قلم «مايك ميگنولا» ساخته شد. تاكنون دو قسمت از آن به روي پرده رفته است و قسمت سوم آن هم در دست توليد است. داستان بخش سوم اين فيلم مهيج نيز در ادامهي داستان سري قبلي خواهد بود: در زمان جنگ جهاني دوم زمانيکه هيتلر به روزهاي پاياني حکومتش نزديک مي شود گروهي از نازيهاي وفادار به او تصميم ميگيرند که براي جلوگيري از شکست ارتش آلمان به نيروهاي شيطاني متوسل شوند. آنها با ياريگرفتن از فردي شرور به اسم «راسپوتين» موفق ميشوند دروازهاي ورودي به دنياي دوزخ را باز کنند، اما پروفسور «بروتن» که فعاليت آنها را زير نظر دارد مانع ادامهي کارشان ميشود. کمي بعد پروفسور متوجه ميشود که موجودي کوچک از آن جهان از اين دروازه عبور کرده است. پروفسور اين پسر جهنمي را به خانهاش ميبرد و او را بزرگ ميکند. پسر جهنمي به يک شاخه مخفي «اف.بي.آي» که وظيفهاش مبارزه با خطرات ماورالطبيعه است ميپيوندد. او در اولين ماموريتش بايد به مقابله با «راسپوتين» برود؛ زيرا او تصميم دارد تا در ازاي برخورداري از عمر جاويدان و قدرت فناناپذير راه تسلط موجودات اهريمني را بر زمين باز کند.

«گليرمو دل تورو»، خالق «پسر جهنمي»، فيلمسازي مكزيكي است كه پيش از اين در ساخت پروژهي «تيغ ٢» نيز همكاري داشت. وي در سال ٢٠٠٦ با ساخت «هزار توي پن» و كسب جوايز و افتخارات فراوان از جشنوارههاي معتبر و نيز مراسم اسكار، مورد توجه سينمادوستان واستوديوهاي فيلمسازي اروپايي قرار گرفته است.

به گزارش توتال فيلم، «++++++++من» (١٩٧٨) نيز براساس كتاب كميكي كه توسط «جري سيگل» و «جو شاستر» در دههي ١٩٣٠ نوشته شده است، به روي پردهي سينما رفت. در سال ١٩٣٨ ميلادي نخستين شماره از يک مجموعه کميک استريپي به بازار آمد که نامش «اكشن كميك» بود و روي جلد آن تصوير شخصيتي خودنمايي ميکرد که لباس مخصوصي به رنگ قرمز و آبي بهتن داشت، که علامتي شبيه به حرف «اس لاتين» روي آن مشاهده ميشد. او «++++++++من» نام داشت.تا قبل از اين شخصيت، هيچ قهرمان کميک استريپي نبود که قدرتهاي فوق بشري داشته باشد و واژهي ابرقهرمان در زبان انگليسي متداول نبود.

«ريچارد دونر» كارگردان اين اثر بود كه «كريستو فوري» در آن به نقشآفريني پرداخت. فيلمهاي «++++++++من ١»(١٩٧٨)، «++++++++من ٢»(١٩٨٠)، «++++++++من ٣»(١٩٨٣) و «++++++++من ٤:در جستجوي صلح»(١٩٨٧) چهار فيلم ابرقهرماني بودند كه با محوريت اين شخصيت داستاني ساخته شدند. «بازگشت ++++++++من» پنجمين فيلم از اين مجموعه، در سال ٢٠٠٦ ساخته و اکران شد. آخرين فيلم اين مجموعه با فروشي قابل توجه، مسوولان شركت فيلمسازي «برادران وارنر» را به تهيهي نسخهي جديد آن ترغيب كرد. شركت فيلمسازي «برادران وارنر» اعلام كرده است نسخه جديدي از «++++++++من» را با همكاري كمپاني «دي سي كاميكز» و «جرمي سيگل» براي نمايش در ٢٠ جولاي سال ٢٠١٢ ميلادي آماده ميكند.