اینگونه اظهارنظرها تورم سرسام آوری به مردم تحمیل مي کند و تولید را به قهقرا مي برد

* روح قانون اساسی تمرکز مدیریت بی قید و شرط را نمي پذیرد

رییس مجلس چهار روز پس از مطرح شدن وعده یارانه 5 برابری از سوی رییس جمهور، در نخستین واکنش به این موضوع گفت: «اظهارنظرها در این باره نه تنها کمک به تولید و تورم نمي کند بلکه تورم سرسام آوری را به مردم تحمیل مي کند و تولید را به قهقرا مي برد». علی لاریجانی روز گذشته در نطق پیش از دستورش در صحن علنی مجلس، اعلام کرد: قطعا مجلس تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت.البته ساعتی پس از این نطق لاریجانی، رییس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نمایندگان از سخنانش درباره فاز دوم قانون هدفمندی ها، گفت: کجای حرف من اشکال داشت؟ من توهین نکردم بلکه دیدگاه هاي خود را مطرح کردم و هر کسی راه حل بهتری دارد ارائه کند.اما واکنش دیروز رییس قوه مقننه به وعده رییس قوه مجریه درباره یارانه 5 برابری، در حالی مطرح شد که پیش از این برخی از اقتصاددانان مجلس همچون احمد توکلی، محمدرضا باهنر و غلامرضا مصباحی مقدم نیز انتقادات شدیدی به این اظهارات احمدی نژاد داشتند.غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون بودجه مجلس، در این باره گفته بود: «افزایش 5 برابری مبلغ یارانه ها یعنی مردم را مقابل مجلس قرار دادن و ريیس جمهور این طور القا کرده که مجلس مقابل شما ایستاده است.»احمد توکلی، نماینده تهران نیز با هشدار درباره افزایش شدید تورم در صورت عملی کردن این وعده یارانه ای، اظهارکرد: یک برآورد ابتدایی نشان ميدهد قیمت بنزین معمولی 5 هزار تومان، بنزین سوپر 5500 تومان، گازوئیل 1750 تومان، نفت کوره 1000 تومان، نفت سفید 500 تومان و گاز طبیعی 1100 تومان خواهد بود.وی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس از لاریجانی خواست که برای بررسی اظهارات ريیس جمهور که به گفته وی به دنبال کسب اختیارات ویژه و مدیریت متمرکز اقتصادی است، جلسه غیرعلنی و غیررسمی تشکیل دهد؛ جلسه ای که سه شنبه گذشته برگزار شد؛ اگرچه اعلام شد جلسه غیرعلنی سه شنبه مجلس برای آشنایی و توجیه نمایندگان جدید درباره بررسی لایحه بودجه است اما، به گفته برخی نمایندگان بخش اعظمی از این جلسه به موضوع هدفمندی و وعده یارانه 5 برابری اختصاص داشت؛ به طوری که برخی از نمایندگان ضمن انتقاد از این اظهارات رییس قوه مجریه به ارائه پیشنهادهايي برای جلوگیری از اجرای این وعده های یارانه ای احمدی نژاد نیز پرداختند. نقل شده که در جلسه غیرعلنی سه شنبه محمدرضا باهنر، نایبرییس مجلس هم ضمن انتقاد از وعده یارانه ای رییس جمهور، متذکر شد: در صورت اجرایی شدن این وعده، قیمت نان سنگک به 15 هزارتومان مي رسد و چیزی به نام تولید و کشاورزی نمي ماند. رییس مجلس اما در نشست دیروز مجلس به یکی دیگر از ایده هاي این روزهای احمدی نژاد هم پاسخ داد. لاریجانی با تاکید بر اینکه گسترش قلمرو مدیریتی در شرایط فعلی وجهی ندارد، گفت: «روح قانون اساسی تمرکز مدیریت بی قید و شرط را نمي پذیرد.»احمدی نژاد، پیشتر با ارائه پیشنهادی به مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار تمركز در مديريت اقتصادي كشور شده بود. وی گفته بود: باید در کشور تمرکز مديريت وجود داشته باشد؛ چرا که اگر چند نفر خارج از مجموعه دولت بخواهند براي انجام امور اجرايي تصميم گيري و اعمال نظر کنند، بدون ترديد نميتوان به درستي مديريت کرده و نتيجه مطلوب گرفت.

* تولید به قهقرا میرود

علی لاریجانی ريیس مجلس روز گذشته در صحن علنی مجلس در نطق پیش از دستورش در واکنش به اظهارات ريیسجمهور، مبنی بر اصرار بر اجرای هدفمندی یارانه ها و گسترش قلمرو مدیریتی در مرحله دوم اجرای آن، با بیان اینکه مجلس تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت، گفت: طرح اینگونه امور جز متلاطم کردن فضای سیاسی کشور اثری ندارد.وی افزود: امروز تورم و گرانی و بیکاری مهمترین چالش کشور است و دشمنان برخی اشتباهات مدیریتی در حوزه اقتصاد را نیز به نفع نتیجه بخش بودن سیاست هاي کینه ورزانه تحریم ها مصادره کرده و با فرصت طلبی این مسیر را دنبال ميکنند.رییس قوه مقننه تصریح کرد: اولین گام این است که تحلیل روشن و واقعی از رفتار حریف و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشیم و نیروی خود را جهت رفع نواقص مصرف نماییم نه سایش توان یکدیگر. ريیس مجلس گفت: گام دوم آن است که همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق تولید را مبنای هرگونه تصمیم گیری اقتصادی قرار دهیم. نجات کشور از چالش هاي موجود چه در زمینه گرانی و بهبود وضعیت مردم و چه در زمینه اشتغال در همین موضوع است. هر تصمیمی در حوزه اقتصاد و مخصوصا در مورد بودجه 92 باید کمک کننده به تولید و رونق بخش آن باشد و به استقلال اقتصادی کشور مخصوصا در محصولات استراتژیک کشاورزی مدد رساند.وی ادامه داد: برخی آرا که این روزها مطرح شده است نه تنها کمکی به تولید و کاهش تورم نمي کند بلکه تورم سرسام آوری را به مردم تحمیل ميکند. نه تنها رونقی در تولید ایجاد نميکند که تولید را به سمت قهقرا مي برد لذا باید خیلی دقیق و از سر مسوولیت شناسی مسائل را مورد بررسی قرار داد.

* بیکاری و تورم نمی تواند ذیل توهمات انتخاباتی قرار گیرد

ريیس مجلس گفت: اینجا حوزه منافع ملی کشور است حقوق ملت در اینجا قرار دارد. مساله یکی به دوهای کم حاصل سیاسی نیست که البته کار نادرست و فرصت سوزی است و مجلس در این بخش وظیفه خود را صبوری ميداند. لکن مساله تورم و گرانی و بیکاری امری نیست که ذیل تعارفات یا توهمات انتخاباتی قرار گیرد.لاریجانی گفت: دولت توان و توشه خود را در لایحه بودجه در حل این دو موضوع به خرج دهد، اگر مبنای کار این باشد مجلس با کنترل گرانی و کنترل بیکاری همکاری صمیمانه با دولت خواهد داشت.وی خاطرنشان کرد: همانطور که مستحضر هستید چند بار رهبر معظم انقلاب به حق تذکر دادند که در این مسائل مثل هدفمندی یارانه ها موضوع به تصمیم مجلس مربوط است. طرح این مسائل در جامعه قبل از آنکه به مجلس داده شود و مورد بررسی کارشناسی واقع گردد و به تصمیم رسیده شود چه فایده ای دارد؟ جز این است که تورم را افزایش ميدهد؟ همانگونه که در این روزها قیمت ارز افزایش یافت و قطعا مجلس شورای اسلامی تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت. مبنای کار مجلس، کارشناسی واقع بینانه اقتصادی خواهد بود.

* گسترش قلمرو مدیریتی وجهی ندارد

ريیس مجلس گفت: بحث در گسترش قلمرو مدیریتی نیز در شرایط فعلی وجهی ندارد. هر قوهای تعریف مشخص در قانون اساسی دارد و کسانی که با قانون اساسی آشنا هستند توجه دارند که روح قانون اساسی تمرکز مدیریت بیقید و شرط را نمي پذیرد لذا با فرض اینکه یک بحث نظری است مفسر این امور شورای محترم نگهبان است و این امر هم بیان گردیده است لذا خلائی از نظر قانونی وجود ندارد مخصوصا با توجه به شرایط کشور طرح اینگونه امور جز متلاطم کردن فضای سیاسی کشور اثری بر آن مترتب نیست.وی تاکید کرد: مجلس امیدوار است همه اراده ها به جای طرح اینگونه مسائل، معطوف به حل مشکلات معیشتی مردم و رفع گرانی و بیکاری شود و اینگونه اراده هاي مسوولیت شناس را قدر مي نهیم. از خداوند متعال مي خواهیم که همگان را در طریق هدایت خود قرار دهد.