گروه خودرو – نرخ ارز این روزها در حالی به شدت سیر نزولی پیدا کرده، که همزمان با وعده مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قیمت ها، این پرسش نیز در بین متقاضیان خودرو مطرح شده، که آیا قیمت خودرو هم به تبع نرخ ارز کاهش خواهد یافت؟ در اسفندماه سال گذشته دولت نرخ ارز مرجع را به طور رسمی از هزار و 50 تومان به هزار و 226 تومان افزایش داد. همراه با افزایش نرخ مرجع، دلار در بازار نیز تا دو هزار تومان صعود کرد.
حال در شرایطی که هم اکنون تب افزایش دلار فروکش کرده و این روزها حتی به مرز هزار و 600 تومان نیز رسیده، این پرسش برای متقاضیان و خریداران خودرو مطرح شده که آیا قیمت این کالا نیز کاهش پیدا میکند.پرسش این متقاضیان که به امید خودرویی ارزانتر، دست از خرید کشیده اند، شاید خیلی هم بیراه نباشد، چرا که در اسفندماه سال گذشته و همزمان با برو بیای خودروسازان به ساختمان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو، افزایش نرخ ارز عنوان شده بود.از سوی دیگر قیمت خودرو نیز در اوج صعود نرخ ارز افزایش یافت و خودروسازان نیز در مورد چرایی این اتفاق بطور مرتب عنوان میکردند که نوسانات ارزی هزینه های تولید را افزایش داده و آنها چاره ای جز پوشش هزینه ها با گران کردن قیمت خودرو ندارند.حال در شرایطی که تب و تاب التهابات ارزی فروکش کرده، درخواست هایی با توجه به ادعاهای خودروسازان مطرح شده که شنیدن پاسخی مثبت به آن از نظر بسیاری از کارشناسان نامحتمل است.این نکته نیز قابل توجه است که با افت قيمت سه ارز معتبر که با پايان تعطيلات نوروزي تا به امروز به طور قابل ملاحظه و غيرمنتظره اي ادامه یافته، هر چند با استقبال تولیدکنندگان، صادرکنندگان و مصرف کنندگان روبه رو شده اما هنوز بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان در چرایی آن مانده اند. برخی این کاهش را ناشی از فضای روانی جامعه همزمان با سال جدید میخوانند و بعضی دیگر نیز نتایج مذاکرات سیاسی استانبول را در سیر نزولی نرخ ارز موثر میدانند. با این حال خودروسازان معتقدند، که هر چند قیمت ارز کاهش یافته اما متغيرهايي كه باعث افزایش قیمت خودرو شده هنوز هم وجود دارد و به راحتی نمیتوان آن را کاهش داد، بنابراین متقاضیان نباید توقع نزول قیمت خودرو را داشته باشند.اما اینکه چه نهاده هایی در سال گذشته باعث شد خودروسازان درخواست افزایش قیمت خودرو را مطرح کنند و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز آن را بپذیرند، تنها محدود به ماه اسفندماه یعنی ماهی که قیمت ها به اوج رسید، نمیشد.اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، تشدید تحریم های بین المللی، افزایش قیمت مواد اولیه، ارزش افزوده، افزایش نرخ سهمیه شخص ثالث، فشار تقاضا به خودروهای کم مصرف به دلیل افزایش قیمت بنزین از جمله دلایلی است که خودروسازان معتقدند قیمت خودرو را در مسیر افزایش قرار داد و در حال حاضر نیز به غیر از متعادل شدن قیمت ارز مشکلات موجود همچنان پابرجا است.با تمام این اوصاف ستاد تنظیم بازار در سال گذشته از سازمان حمایت از مصرف کنندگان، خواست که قیمتها را به شکل سابق بازگرداند، که این درخواست تنها روی کاغذ ستاد باقی ماند و دستوری مبنی بر کاهش قیمتها بر درخواست ستاد تنظیم، داده نشد.


کاهش قیمت ارز، کاهش قیمت خودرو

پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، برخی از خودروسازان با استقبال از طرح مذکور اقدام به کاهش قیمت برخی از محصولات خود کردند. این اقدام با توجه به هزینه بر بودن طرح هدفمندی هر چند عجیب به نظر میرسید اما به هر حال برخی خودروسازان آن را عملی کردند.حال در شرایط فعلی آنها به هزینه بر بودن طرح یاد شده، اعتراف میکنند. ظاهرا دولت از آنها خواسته بوده که در آن مقطع قیمتها را حفظ کنند ؛تا دولت بخشی از هزینه های آنها را پوشش دهد اما ظاهرا این وعده و وعیدها عملی نشد تا اینکه با افزایش نرخ ارز هزینه های خودروسازان بالا میرود و چاره ای جز افزایش قیمت باقی نمی گذارد.بنابراین به گفته یک کارشناس صنعت خودرو، افزایش قیمت خودرو محدود به نوسانات ارزی نبوده و شرایط موجود قیمت های جدید را رقم زده است.اما اینکه آیا با کاهش قیمت ارز، میتوان توقع کاهش قیمت خودرو را نیز در سرپروراند، پرسشی بود که با برخی کارشناسان و دست اندرکاران صنعت خودرو مطرح کردیم. در این زمینه یکی از کارشناسان معتقد است که از نظر اقتصادی اتفاقی در شاخص های اصلی تعیین کننده قیمتها رخ نداده تا قیمت کالاهایی همچون خودرو کاهش یابد. وی همچنین تاکید دارد که هنوز خبری از کاهش هزینه تمام شده تولید در کشور نیست و به منظور کاهش قیمت تمام شده نیز نه تنها هیچ اتفاقی که حاکی از اثرگذاری یا دخالت دولت برای کاهش قیمتها باشد، رخ نداده بلکه عکس العملی نیز از سوی تولیدکنندگان مشاهده نمیشود.این کارشناس در ادامه تاکید دارد که با افزایش هزینه های تولید در یک صنعت وابسته و ناکارآمد، راهی برای کاهش هزینه ها نیست و این هزینه ها ناچارند از طریق قیمت ها تعدیل شوند.


نامحتمل است

سعید لیلاز کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سوالی که در زمینه بازگشت قیمتها مطرح کردیم عنوان می کند که بازگشت قیمتها نامحتمل است.وی تاکید دارد که افزایش قیمت خودرو تابعی از قیمت ارز بازار نبوده که بخواهد همزمان با آن کاهش پیدا کند.اما محمدرضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان نیز معتقد است که کاهش نرخ ارز ممکن است بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیرگذار باشد اما نمیتوان آن را عامل موثری بر قیمت خودروهای داخلی دانست.وی معتقد است که قیمت خودروهای داخلی سال گذشته بر اساس نرخ مرجع تعیین شدند حال آنکه هم اکنون نرخ بازار دچار نوسان شده است.عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در ادامه تاکید میکند که افزایش قیمت مواد اولیه، نرخ دستمزد، سود بانکی هم در افزایش قیمتها موثر بوده است. نجفی منش همچنین با اشاره به اینکه با افزایش بهای قیمت تمام شده، امکان کاهش قیمت خودرو وجود نخواهد داشت، تاکیدی دوباره میکند که قیمت خودروهای داخلی با توجه به افزایش هزینه تامین مواد اولیه در کشور به طور طبیعی افزایش یافته است. وی همچنین عنوان میکند که در صورت افزایش بهای موثر در قیمت تمام شده امکان کاهش قیمت خودرو وجود خواهد داشت. از سوی دیگر احمد نعمت بخش رییس انجمن خودروسازان نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر کاهش قیمتها تاکید میکند که امکان ندارد، افزایش قیمت ۶ درصدی خودرو کاهش یابد زیرا صرفا افزایش نرخ ارز بر درخواست خودروسازان مبنی بر افزایش قیمت تاثیرگذار نبوده است. وی همزمان با افزایش قیمت خودرو به تاثیرگذار بودن عوامل دیگری نظیر افزایش قیمت هزینه های تولید مثل بالا رفتن قیمت مواد اولیه، دستمزدها و... نیز اشاره میکند.
سه شنبه 26 ارديبهشت 1391