لیست نهایی خودروهای قابل ثبت سفارش در سال 91 از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شد. این لیست که با مجوزهای مورد تایید اداره کل ماشین سازی و قوای محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده، شامل خودروهای خارجی است که قرار است در سال جدید وارد کشور شوند.طبق روال هر سال، اداره کل ماشین سازی و قوای محرکه با بررسی تقاضای واردکنندگان مبنی بر ورود خودروهای قابل حمل به ایران، لیست نهایی در این زمینه تهیه و به سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش ارسال میکند.
اداره یاد شده خودروهای وارداتی مجاز را همچون سالهای قبل پس از دریافت تاییدیه هایی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و نیز داشتن نمایندگی معتبردر ایران به منظور ارائه خدمات پس از فروش، به صورت فهرست به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام، تا ثبت سفارش آنها امکان پذیر باشد.امسال نیز در شرایطی این لیست در سایت ثبت سفارش قرار گرفته که پیش از این خبرهایی مبنی بر تحریم ورود خودروهای مربوط به شرکتهای كیا، هیوندایی، بی.ام.و، پورشه، بنز، مازراتی و تویوتا شنیده میشد. حال آنکه در لیست امسال تمامی برندهایی که پیش از این نیز در بازار خودرو حضور داشتند، مشاهده میشود.اما تنها شرکتی که در لیست ثبت سفارش امسال قرار ندارد برند بی امو است، که به گفته یکی از مسوولان وزارت صنعت و معدن و تجارت نمایندگی برند مذکور هنوز نتوانسته در سال جدید برخی از مجوزهای درخواستی اداره کل ماشین سازی و نیرو محرکه را کسب کند.این در حالی است که تمامی برندهای مطرح دنیا برای حضور در بازار خودرو ایران اعلام آمادگی کرده اند. اما آنچه در لیست ثبت سفارش امسال بیشتر به چشم می آید، حضور فعالانه شرکت دایملر- کرایسلر است که بخش عمده ای از جدول خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال 91 را به خود اختصاص داده است. دو شرکت ستاره ایران و ستاره تجارت ایران، نمایندگی واردات خودروهای بنز به کشور را دارند.اما خودروهای تویوتا در لیست ثبت سفارش، بعد از بنز در جایگاه دوم قرار دارند. شرکت ایرتویا بعد از نمایندگی های بنز، توانسته مجوزهای مورد تایید وزارت صنعت و معدن و تجارت را برای بسیاری از مدل های خود اخذ کند.تویوتا اف جی کروز 400 سی سی، تویوتا فورچونر ، هایلوکس ، کرولا جی ال آی 1800 و کمری 2400 از جمله خودروهای متعلق به برند تویوتا است که مجوز ثبت سفارش آنها اخذ شده است.اما طبق معمول، برند کیا از لحاظ میزان ثبت سفارش های خودرو در مقام سوم قرار دارد. کیا موهاوی اتوماتیک، کارنیوال، کیا سراتو تی دی اتوماتیک و اسپورتیج از جمله خودروهای قابل ثبت سفارش در سال جدید معرفی شدند.

همزمان با اعلام شرکت کیا مبنی بر تحریم ارسال خودرو به ایران، پیش از انتشار لیست ثبت سفارش، شایعاتی مبنی بر تحریم واردات خودروهای این برند به گوش میرسید. این در حالی است که برند کیا امسال نیز حضور پررنگی در بازار ایران خواهد داشت.هیوندایی دیگر برندی که حضور خود در بازار ایران را اعلام کرده، مقام چهارم را در تعداد خودروهای قابل ثبت سفارش، دارا است؛ به طوری که همچون سال گذشته، خودروهایی از جنسیس کوپه، سوناتا، سنتنیال و آزرا در بازار کشورمان حضور خواهند داشت.اما پورشه طبق جدول ثبت سفارش پنجمین برندی است که 8 مدل آن مجوز واردات را اخذ کرده است. پورشه کاین، پانامرا و... همچون سال 90 وارد کشور خواهند شد.برند رنو نیز با مدلهای اسکالا اتوماتیک، فلوئنس، کولیوس، لاگونا، لتیتود مجوز واردات را در حالی اخذ کرده که این شرکت با تولید تندر 90 در دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو ظاهرا قصد حضور فعالانه تری در بازار خودروی کشورمان را دارد. در لیست ثبت سفارش امسال همچنین برندهای مازراتی، آلفارومئو، جیلی، ام جی، اپل، سانگ یانگ، سوبارو و میتسوبیشی نقش پررنگی دارند و هر کدام به ترتیب مجوز واردات برای مدلهایی خاص از خودروهای تولیدی را کسب کرده اند.در لیست مذکور دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو نیز به چشم می آیند .پارس خودرو مجوز ثبت سفارش مورانو و نیسان قشقایی را اخذ کرده و ایران خودرو نیز سوزوکی کیزاشی را در لیست مذکور دارد.مهلتهای مختلف برای واردات

اما در لیست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال 91 مهلت اعتبار ورود خودرو نیز ذکر شده، این در حالی است که اسفندماه سال گذشته با اصلاح آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو، دوره اعتبار ثبت سفارش، از شش ماه به یک سال افزایش پیدا کرد، پس از آن نیز تا زمان اعلام نظر مجدد وزارت صنعت و معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مبنی بر اتمام اعتبار تاییدیه قبلی، ثبت سفارش واردات خودرو بلامانع اعلام شد.این در حالی است كه در لیست امسال سه تاریخ برای مهلت اعتبار ورود خودرو در نظر گرفته شده است.1/4/91 ،10/6/91 و 31/6/91 بر همین اساس نمایندگی ها باید با توجه به زمانه ای ارائه شده نسبت به ورود خودرو اقدام کنند در غیر این صورت با گذشت زمان مقرر، باید بار دیگر مجوزهای لازمه را اخذ کنند.مهلت در نظر گرفته شده برای اعتبار ورود خودروها در حالی است که مصوبه هیات وزیران در اسفندماه مهلت یکساله ای را برای ثبت سفارش در نظر گرفته بود.در این زمینه یکی از کارشناسان وزارت صنعت و معدن و تجارت عنوان میکند: برندهایی که تا تیرماه برگه ثبت سفارششان اعتبار دارد، درخواست آنها مربوط به سال گذشته است و چون مهلت آنها به اتمام رسیده، اعتبار دیگری برای واردات خودرو این شرکت ها در نظر گرفته شده است. وی همچنین تاکید میکند که برندهایی که تا شهریور ماه برگه ثبت سفارششان اعتبار دارد، درخواست آنها مربوط به سال جدید است.
همچنین ساسان خدایی مدیر کل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت ایران نیز در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که از وی پرسید دلیل متفاوت بودن مهلت های اعتبار ورود خودرو در لیست ثبت سفارش چیست و آیا مهلت ثبت سفارش تغییر کرده است؟ عنوان کرد خودروهایی که هم اکنون در لیست هستند بر اساس شرایط قبل از یکساله شدن مهلت اعتبار ورود، عمل میکنند به همین دلیل در لیست چند تاریخ متفاوت وجود دارد.وی تاکید میکند که این خودروها بر اساس ضوابط چهارگانه فنی پیشین ثبت سفارش کرده اند اما بعداز مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۱۵/۱۱/90 مهلت اعتبار ورود به یک سال افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر لیست فعلی بر اساس مدل گذشته است و به محض اجرایی شدن تاریخ یکساله در سایت هم تغییرات لازم ایجاد خواهد شد. خدایی در پاسخ به این سوال که آیا خودروهای سه سال ساخت نو نیز در سال جاری ثبت سفارش خواهند شد نیز پاسخ داد که خودروهای نویی که سه سال ساخت هستند با تشخیص گمرک وارد کشور میشوند و واردکنندگان هم تعهد میدهند که خودرویی که وارد میکنند، کار کرده نباشد. این خودروها هم در مدت زمان اعتبار ثبت سفارش باید وارد شوند.سود واردات خودرو

اما روز گذشته خبر آنلاین به استناد جدولی که سازمان توسعه تجارت ایران در مورد وضعیت اخذ عوارض و حقوق گمرکی تهیه کرده به ارقام قابل توجهی در مورد سود واردات هر خودرو رسیده است. در این مورد خبرگزاری مذکور تاکید کرده که با احتساب ارقام مندرج در آمارهای رسمی، کف سود واردکنندگان خودرو در سال 90 معادل 568 میلیارد تومان بوده است.بر این اساس آمارهای گمرک نشان میدهد در سال 90 بالغ بر 39 هزار و 404 دستگاه خودرو به کشور وارد شده که متوسط قیمت واقعی این خودروها قبل از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی معادل 21 هزار دلار بوده است. همچنین خبرآنلاین با توجه به قیمت چند خودروی وارداتی که سازمان توسعه تجارت مبادرت به ارسال آنها کرده به ارقام جالبی در مورد میزان سود واردکنندگان خودرو رسیده است به طوری که بر اساس محاسبات این خبرگزاری سود واردات یک خودروی پورشه پانورامای 420 میلیونی رقمی معادل 40 درصد است، برای یک لکسوس 175 میلیون تومانی معادل 118 درصد و برای یک دستگاه تویوتا یاریس هاچ بک که در کشور هند تولید میشود معادل 91 درصد است.در ادامه این گزارش آمده که اگر با احتساب همین قیمتها کف سود واردات خودرو را سرجمع 889 میلیارد تومان طی سال 90 محاسبه کنیم به رقمی معادل 356 میلیارد تومان میرسیم، یعنی کف سود واردات خودرو طی تنها یک سال. البته سود دولت نیز از محل عوارض و حقوقی که بر واردات این خودروها بسته نیز قابل ملاحظه است، 1074 میلیارد تومان درآمد مالیاتی حاصل از واردات 39,404 دستگاه خود رو به کشور.سرجمع بازار ایجاد شده از واردات خودرو از مجموع سه رقم مالیات، سود واردکننده و قیمت گمرکی ثبت شده به 2319 میلیارد تومان میرسد. در این گزارش همچنین تاکید شده که واردات خودروهای لوکس با ارز دولتی انجام گرفته است، ارزی که به طور متوسط در سال90، 263 تومان ارزانتر از ارز آزاد بوده است و با این حساب تنها یارانه تخصیص پیدا کرده به واردات خودرو معادل 213 میلیارد تومان بوده است و سرجمع این رقم با 3,565 میلیارد تومان سود واردات به رقمی معادل 569 میلیارد تومان میرسد.

1-سوزوکی کیزاشی از شرکت سوزوکی با نمایندگی واردات ایران خودرو

2-کیا اف.جی کارنز اتوماتیک از شرکت کیا موتورز با نمایندگی اطلس خودرو

3-SOUL اتوماتیک از شرکت کیا موتورز به نمایندگی اطلس خودرو

4-آلفا رومئو جولیتا تی.سی.تی اتوماتیک از شرکت آلفا رومئو به نمایندگی آلفا موتور

5-آلفا رومئو جولیتا دستی از شرکت آلفارومئو به نمایندگی آلفا موتور

6-آلفا رومئو میتو تی.سی.تی اتوماتیک از شرکت آلفا رومئو به نمایندگی آلفا موتور

7- آلفا رومئو میتو دستی از شرکت آلفا رومئو به نمایندگی آلفا موتور

8-اپل کورسا از شرکت اپل به نمایندگی شرکت راه و پل دیانا

9-ام.جی 550 از شرکت سایک موتور به نمایندگی بازرگانی مدیا قشم

10-ام.جی 6 سواری سدان اتوماتیک از شرکت ام.جی به نمایندگی مدیا قشم

11-ام.جی 6 سواری هاچ بک اتوماتیک از شرکت ام.جی به نمایندگی مدیا قشم

12-اکتیون از شرکت سانگ یونگ به نمایندگی شرکت رامک خودرو

13-بنز سی.ال.اس 500 به نمایندگی تولیدی و خدماتی تجارت ستاره ایران

14-بنز جی.ال.کی 350 به نمایندگی تولیدی و خدماتی تجارت ستاره ایران

15-بنز سی.350 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

16-بنز سدان ای200 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

17-بنز بی200 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

18-بنز سی 200 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

19-بنز سی 300 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

20-بنز سی 350 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

21-بنز سی.ال 500 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

22-بنز سی. ال.اس 350 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

23-بنز سی.ال 500 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

24- بنز سی.ال.اس 500 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

25-بنز ائی200 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

26-بنز جی.ال.کی 300 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

27-بنز اس350 ال به نمایندگی شرکت ستاره ایران

28-بنز اس 350 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

29-بنز 500 ال به نمایندگی شرکت ستاره ایران

30-بنز اس500 فرمتیک به نمایندگی شرکت ستاره ایران

31-بنز ایی 350 کابیولت به نمایندگی شرکت ستاره ایران

32- بنزایی 350 کوپه به نمایندگی شرکت ستاره ایران

33-بنز سی 200 سی.جی.آی به نمایندگی شرکت ستاره ایران

34- پورشه 911 کررا اس ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

35-پورشه 911 کررا اس کابریولت ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

36-پورشه اتومات کاین ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

37-پورشه پانامرا ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

38-پورشه پانامرا 4 اس ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

39-پورشه پانامرا توربو ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

40-پورشه کاین ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

41-پورشه کاین اس ساخت شرکت پورشه به نمایندگی معین موتور

42-پیکانتو اتومات از شرکت کیا موتور به نمایندگی اطلس خودرو

43-تویوتا آریون از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

44-تویوتا اف.جی کوروز 4000 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

45-تویوتا پرادو 2700 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

46-تویوتا پرادو 4000 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

47- تویوتا فورچونر از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

48-تویوتا لندکروز 4000 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

49-تویوتا لکسوس از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

50-تویوتا لکسوس ایی.اس 350 از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

51-تویوتا لکسوس آی.اس 300 از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

52-تویوتا لکسوس ال.اس 460 از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

53-تویوتا لکسوس آر.ایکس 350 از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

54-تویوتا هایس 2700 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

55-تویوتا هایلوکس 2700 سی.سی از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

56-تویوتا کورولا 1800 اتوماتیک از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

57-تویوتا کمری 2400 جی.ال از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

58-تویوتا کمری جی.ال.ایکس از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

59-تویوتا پارس سدان از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

60-تویوتا RAV از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

61-تویوتا کورولا از شرکت تویوتا موتورز به نمایندگی ایرتویا

62- جیلی ایی.سی 7 از شرکت جیلی به نمایندگی جیلران

63-جیلی ایی .سی 7 آر.وی از شرکت جیلی به نمایندگی جیلران

64-جیلی اس.سی7 از شرکت جیلی به نمایندگی جیلران

65-رنو اسکالا اتومات از شرکت رنو به نمایندگی نگین خودرو

66-رنو فلوئنس از شرکت رنو به نمایندگی نگین خودرو

67-رنو کولیوس از شرکت رنو به نمایندگی نگین خودرو

68-رنو لاگونا از شرکت رنو به نمایندگی نگین خودرو

69-رنو لتیتود از شرکت رنو به نمایندگی نگین خودرو

70- رودیوس اتومات از شرکت سانگ یانگ به نمایندگی رامک خودرو

71- رکستون از شرکت سانگ یانگ به نمایندگی رامک خودرو

72-سانتافه از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

73-سراتو اتوماتیک از شرکت کیا به نمایندگی شرکت اطلس خودرو

74-سواری بنز ای180 سدان به نمایندگی شرکت ستاره ایران

75-بنز ای200 توربو سدان به نمایندگی شرکت ستاره ایران

76-بنز بی 160 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

77-بنز بی 180 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

78-بنز بی 180 سدان به نمایندگی شرکت ستاره ایران

79-بنز بی 200 توربو به نمایندگی شرکت ستاره ایران

80-بنز سی 180 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

81- بنز ایی 200 به نمایندگی شرکت ستاره ایران

82-سوبارو از شرکت فوجی هوی به نمایندگی سیف خودرو

83-کیا اوپتیما از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

84-مازراتی گرنتو ریسمو از شرکت مازراتی به نمایندگی آرتا تاک موتور

85-مازراتی گرنتو ریسمو اس از شرکت مازراتی به نمایندگی آرتا تاک موتور

86-مازراتی گرنکابریو از شرکت مازراتی به نمایندگی آرتا تاک موتور

87-مازراتی کوآترو از شرکت مازراتی به نمایندگی آرتا تاک موتور

88- مازراتی کوآترو جی.تی.اس از شرکت مازراتی به نمایندگی آرتا تاک موتور

89-مورانو از شرکت نیسان به نمایندگی پارس خودرو

90-میتسوبیشی ای.اس.ایکس از شرکت میتسوبیشی به نمایندگی آریان موتور پویا

91-مینی بوس فیات دوکاتو از شرکت فیات به نمایندگی خودروسازی توسعه بین المللی لوتوس

92-نیسان قشقایی از شرکت نیسان به نمایندگی پارس خودرو

93-هیوندای آزرا از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

94-هیوندای جنسیس از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

95-هیوندای سنتنیال از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

96-هیوندای آی 20 از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

97-هیوندای آی.ایکس 35 از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

98-هیوندای آی.ایکس 55 از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

99- هیوندای آی.30 از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

100-هیوندای اچ.وان.تی.کیو از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

101-هیوندای جنسیس کوپه از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

102- هیوندای سوناتا از شرکت هیوندای به نمایندگی آسان موتور

103-وانت ام2 از شرکت فولکس واگن به نمایندگی خودروسازی سینا

104-ون 10 نفره ام2 به نمایندگی ستاره نیک آریا

105-ون 11 -15 نفره به نمایندگی ستاره نیک آریا

106-کایرون از شرکت سانگ یانگ به نمایندگی رامک خودرو

107-کیا اسپورتیج از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

108-کیا اسپورتیج اس.ال از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

109-کیا سورنتو ایکس.ام 3500 سی.سی از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

110-موهاوی اتوماتیک از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

111-کیا کادنزا از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

112-کیا کارنیوال از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

113-کیا سراتو از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو

114-کیا سراتو کوپه از شرکت کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو